Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
Żyjesz we Wrocławiu? To życie będzie aż o 28 miesięcy krótsze
×
logo
pomiary
logo

Żyjesz we Wrocławiu? To życie będzie aż o 28 miesięcy krótsze

Spadł śnieg i było czym oddychać - przyszła odwilż i znów nie ma. We Wrocławiu zaczął działać Dolnośląski Alarm Smogowy - społecznicy się wściekli - bo to czym oddychamy odbiera nam miesiące życia.

Dokładnie odbiera nam 28 miesięcy życia - tak wynika z wyliczeń chińskich naukowców. Można kpić - cóż wiedzą naukowcy z Chin - ale akurat Państwo Środka to kraj, który jako jeden z pierwszych zaczął rozumieć, jak groźny jest smog. Wystarczy przeliczyć dane podawane przez wrocławskie stacje pomiarowe przez wzory opracowane przez chińczyków i okazuje się, że pełne toksycznych substancji wrocławskie powietrze odbiera nam dokładnie 2 lata i 3 miesiące życia. Zawsze można wyjechać gdzieś dalej od Wrocławia - może do Cieplic Zdrój w Jeleniej Górze? Dolnośląskie uzdrowiska pobierają opłaty za dobry klimat, tymczasem powietrze którym oddychają kuracjusze skraca ich życie aż o...35 miesięcy.

Nie palisz papierosów? Mylisz się - palisz. 3 dziennie. A rocznie - ponad tysiąc. Tyle substancji toksycznych zawartych w papierosowym dymie jest też w powietrzu, którym oddychamy w mieście. 1000 papierosów wypala też Twoje dziecko i twój ojciec, który stara się dbać o siebie, by jak najdłużej cieszyć się życiem. Wrocław (obok Krakowa i Warszawy) znalazł się w 2014 roku w niechlubnej smogowej 10 Europy.

Były głosy, że Francuzi, który przygotowali raport przesadzili, ale nikt temu oficjalnie nie zaprzeczył, a co więcej NIK pod koniec roku w swoim raporcie o stanie powietrza potwierdził zły stan naszych miast. We Wrocławiu przez 105 dni w roku zanieczyszczenie powietrza przekraczało normy pyłu zawieszonego - tzw PM10. W roku 2012 takich dni było 71. Krzywa rośnie.

Tak naprawdę średnio co 3 dni powinniśmy mieć założone specjalne maski, które znamy z filmów z azjatyckich miast, albo z Londynu. Stolica Anglii zresztą od przeszło dekady zaczęła dbać o stan powietrza - tam w 2003 roku 90 dni w roku przekroczone były normy - dziś to tylko 10 dni. U nas przypomnę - 104. Zanieczyszczenia nie widać - może czasem, gdy zjeżdżamy ze Wzgórz Trzebnickich nad Wrocławiem widać smogową czapę.

Ale to zanieczyszczenie jest namacalne - łzawią ci oczy i masz zapalenia spojówek, pokasłujesz, jesteś chronicznie zmęczony, trudniej ci złapać oddech, boli cię głowa, jesteś rozkojarzony, - to wszystko są oznaki zatrucia powietrzem Wrocławia. Co truje najbardziej? Nie wcale nie samochody - te mają coraz częściej nie tylko katalizatory, ale filtry cząstek stałych. Najmocniej, jak pokazują zarówno raporty Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, jak i sam Program Ochrony Powietrza dla woj. dolnośląskiego, trują nas śmieci palone w piecach, albo kiepski węgiel - na przykład "eko" groszek. To "eko" w nazwie jest mylące - nie pochodzi od słowa ekologiczny, ale ekonomiczny. To tani, najgorszego sortu sprasowany miał węglowy. Ponad 95 % zanieczyszczeń benzo[alfa]pirenem oraz ok. 70 % pyłów zawieszonych pochodzi z domowych pieców, w których spalane są, oprócz węgla, także stare meble, plastiki, opony.

Co ciekawe, we Wrocławiu istnieje jednocześnie dość dobrze rozwinięta sieć ciepłownicza (podłączonych do niej jest około 60% mieszkańców). Miasto posiada również sieć gazową - istnieją zatem niezbędne alternatywne źródła energii cieplnej, które można zastosować w miejsce paliw stałych. To oznacza, że 40% mieszkańców miasta odpowiada, za złe powietrze dla wszystkich. Można psioczyć, że ludzie palą śmieciami, ba, że zamiast ogrzewać gazem w ogóle korzystają z węgla lub eko-groszku.

Ale właśnie owa "ekonomiczność" groszku jest decydująca - ludzi nie stać na gazowe paliwo, a przyłączenie kamienicy do sieci ciepłowniczej kosztuje 65 tysięcy złotych. Wspólnot nie stać, właścicieli domków też. Tu rozpoczyna się rola miasta - co prawa istnieje program Kawka, w którym miasta dopłacają do wymiany pieców kaflowych na gazowe, ale to nikomu problemu nie rozwiązuje - jeśli ludzi na ogrzewanie gazem nie stać.

Kraków , który jest pionierem w polskiej walce ze smogiem wprowadził nie tylko "Kawkę", ale też wsparcie finansowe dla najbiedniejszych, które bilansuje różnice w opłatach między gazem a węglem. Coraz więcej miast z brudnym powietrzem przyłącza się do programu Kawka. Czy wiecie, że z Kawki czerpią też dolnośląskie miasta? Wrocław i Świdnica oraz Jelenia Góra, Szczawno Zdrój, Nowa Ruda, Legnica. To jednak kropla w morzu potrzeb - jak obliczyli ekolodzy - we Wrocławiu do wymiany jest 60 tysięcy źródeł ciepła - to oznacza, że przy obecnym tempie wymiany wszystkie piece zostaną wymienione we Wrocławiu na gazowe za 150 lat.

Co nas truje? Zawieszone w powietrzu "kulki". Tak najprościej opisać trujące związki, które pozostają w powietrzu, ponieważ po pierwsze temperatura spalania węgla w piecach jest zbyt niska, by spalić paliwo w 100%, po drugie w elektrociepłowniach i ciepłowniach na kominach założone są filtry które ograniczają emisje cząstek toksycznych do zera. Wreszcie, jeśli nie palimy węglem, ale np starym politurowanym meblem - to uwalniane są cząstki, które po prostu są niepalne. Są za to bardzo toksyczne dla naszego krwioobiegu. Fruwają we Wrocławiu na wysokości nosów. Te największe są wielkości 1/3 milimetra. Nie wierzysz - zapytaj znajomego ze Starego Miasta jak wygląda kurz który ściera w mieszkaniu - nie jest szary - jest - zwłaszcza jesienią i zimą, czarny. Zresztą dobrze, że akurat te cząstki udało się zebrać wilgotną szmatką, inne lądują w naszych nosach. Jeśli mamy szczęście, zatrzyma go wilgotna włosowata powierzchnia jamy nosowej. Ale nie wszystko "włoski w nosie" zatrzymają i potem wyrzuca z organizmu kichnięciem lub smarknięciem w chusteczkę. Te mniejsze cząstki się przedrą do płuc, są malutkie - 6 razy mniejsze niż średnica włosa. Mają wielkość 10 mikrometrów średnicy - nazywają się PM10. Niby małe, a bogate dranie: PM10 mają w sobie ołów, nikiel, kadm, cynk, arsen, tal, węglowodory aromatyczne, benzo[alfa]pireny, dioksyny, furany, związki siarki, tlenków, endotoksyn. Jeszcze mniejsze frakcje - te o wielkości 3 lub 2,5 mikrometra nie zatrzymają się w płucach - trafią do krwi i pojada w podróż po organizmie. Jak już dotrą do nerek, mózgu, wątroby, serca, spowodują miażdżycę, uszkodzenia naczyń krwionośnych i tętnic, stany zapalne organów spadek lub częściową utratę odporności, uszkodzą genom ludzki (między innymi plemniki i komórki jajowe - potem w spadku potomkom od razu ofiarowujemy uszkodzenia na starcie). Taki uszkodzony genom w naszym organizmie ma wpływ na zachowanie komórki - ze zdrowej zmienia ją w wynaturzoną - powstają nowe twory - czytaj: nowotwory. Zanieczyszczone powietrze to obok złego jedzenia i spadku genetycznego podstawowe przyczyny raka - nie tylko płuc, ale też innych organów. Naprawdę jesteśmy szczęściarzami, jeśli skończy się alergią (zgadnijcie, dlaczego kiedyś nie było prawie wcale alergików, a teraz to nawet 40% wrocławskich dzieci), czasem zanieczyszczenie powietrza powoduje kurcz oskrzeli, uszkodzenie pęcherzyków płucnych wreszcie śmierć na atak serca, zawał serca i udar mózgu.

Jeśli nic się nie zmieni - trzeba uciekać - najlepiej w miejsce, gdzie jest wiele drzew i niewiele ludzi. (Dlatego tak istotny był protest przeciw wycince drzew w centrum Wrocławia, a nasadzenia na obrzeżach miasta sprawy nie załatwiają). Gdyby jednak chcieć pozostać w mieście to najlepiej - Sopot - tam zanieczyszczenie powietrza skróci nam życie tylko o rok. (Wrocław, przypomnę - 2 lata i 3 miesiące). Coś bliżej? - może Zielona Góra - tu krócej pożyjemy o 14,6 miesiąca. Omijajmy natomiast Jelenią Górę. Położenie w kotlinie sprawia, że zanieczyszczone powietrze skraca nam życie o 35 miesięcy. A tutaj sprawdzisz, czy dziś możesz we Wrocławiu wyjść bez maseczki.

autor: Tomasz Sikora
źródło: http://www.prw.pl

informacje

W ramach podsumowania sezonu grzewczego 2019/2020 Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) zlecił badania, w których mieszkańców Wrocławia po raz kolejny zapytano (...)
W dniach 27 lutego 2020 r.  - 5 marca 2020 r. w ramach regionalnej kampanii ekoedukacyjnej Dobra Atmosfera odwiedziliśmy Sokołowsko  (...)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA
Dolnośląski Alarm Smogowy rozpoczyna kampanię pomiarów pyłomierzem na Dolnym Śląsku i zaprasza Rady Osiedli do stworzenia stałych punktów pomiarowych na (...)
Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego list z apelem o jego (...)
Od 1 lipca 2018 roku, zgodnie z uchwałami antysmogowymi dla Dolnego Śląska, zabronione jest spalanie m.in. węgla brunatnego oraz paliw (...)
Napisał dla nas- Dolnoślaskiego Alarmu Smogowego tekst pan Witold Gorączko, geograf i klimatolog. Traktuje o mało znanym i jak sądzę rozpoznanym (...)
Do celów grzewczych wykorzystywane są m.in plastiki, opakowania z tworzyw, stare meble, ramy okienne, olej przepracowany. Problem spalania odpadów jest (...)
więcej
2016-11-16
Wrocław: Sezon na smog
2016-11-02
Palący problem w serwisie z ogłoszeniami. Meble już nie pójdą (...)
2016-09-30
Who's to blame for bad air?
2016-09-27
Kraków walczy o czyste powietrze
2016-09-20
Pył nadal nad Kaliszem. Pomóc może zmiana pogody
2016-09-13
Śląskie: ponad 1,5 tys. wniosków na rzecz ograniczenia niskiej emisji (...)
2016-08-05
Razem dla czystego powietrza na Dolnym Śląsku
2016-07-23
[Program ochrony powietrza] (...)
2016-07-23
Zdzisław Kuczma nie odpuszcza. Sypią się kolejne doniesienia do prokuratury
2016-07-23
W Polsce nie ma czym oddychać
2016-06-27
Dofinansowanie do ograniczenia niskiej emisji w woj. śląskim
2016-06-12
Proszą papieża o pomoc w rozwiązaniu problemu smogu w Krakowie
2016-06-02
Dolny Śląsk nie chce się dusić!
2016-05-30
Lokalne Partnerstwa Niskoemisyjne – katalizator zmian na lepsze!
2016-05-23
We wtorek składamy podpisy pod apelem o uchwałę antysmogową.
2016-05-23
Wrocławianie coraz gorzej oceniają jakość powietrza i prezentują większą motywację (...)
2016-05-17
Zadośćuczynienie za zanieczyszczone powietrza
2016-05-17
Katowice. Obywatelski projekt uchwały ws. poprawy jakości powietrza
2016-04-27
Zakaz wyjścia z przedszkoli, gdy jest smog
2016-03-28
Gorzów Wlkp. 13 mln zł na realizację programu "Kawka" w (...)
2016-03-24
Rabka-Zdrój: Burzliwa dyskusja o zanieczyszczeniu powietrza w gminie
2016-03-22
ODPOWIEDZIALNE WŁADZE ŹLE INFORMUJĄ MIESZKAŃCÓW O SMOGU
2016-03-18
POLSKA CZERWONĄ WYSPĄ NA MAPIE EUROPY
2016-02-05
Raport PAS: Wpływ zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym na umieralność: analiza (...)
2016-02-04
Wkrótce uchwała antysmogowa na Dolnym Śląsku?
2016-02-02
Będzie zakaz palenia węglem i drewnem na Dolnym Śląsku?
2016-01-29
Wrocławscy radni chcą walczyć ze smogiem.
2016-01-29
Rafał Dutkiewicz pisze do marszałka w sprawie walki ze smogiem. (...)
2016-01-26
Miniprzewodnik po wielkim smogu we Wrocławiu
2016-01-16
Zakaz spalania węgla w Krakowie
2016-01-13
Kilka uwag nt. błękitnego węgla. Warto o tym dłużej podyskutować.
2016-01-11
Smog to nie tylko Kraków, w Zakopanem źle od paru (...)
2016-01-08
Raport GIOŚ przedstawiający zanieczyszczenie powietrza
2015-12-18
Opolska firma walczy o czystsze powietrze
2015-12-11
Komisja pozywa POLSKĘ do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku ze (...)
2015-12-11
Uchwała antysmogowa dla Krakowa
2015-12-04
Czyste powietrze na Święta
2015-11-25
Opłatą smogową w turystę?
2015-11-20
Relacja: Konferencja KOSZTY SMOGU
2015-11-19
Śląskie: Wspólnym głosem za czystym powietrzem
2015-11-13
Czy Polacy mają żelazne płuca?
2015-11-07
Alarm! Smog we Wrocławiu. Prezydent prosi o pomoc straż
2015-11-04
Lepiej plakatem w smog, niż milczeć o ludziach do (...)
2015-11-02
W Dzień Zaduszny o duszącym problemie
2015-10-30
Solidarność apeluje: nie zniszczyć rynku węgla opałowego
2015-10-30
Wyniki konkursu na plakat Plakatem w Smog
2015-10-15
Sowa: więcej światła, mniejsze rachunki za prąd w Krakowie
2015-10-11
Walka z niską emisją na Śląsku
2015-10-07
Prezydent podpisał ustawę antysmogową – jest nadzieja na czyste powietrze!
2015-10-05
Wyjście smoga w Rybniku
2015-09-26
Wrocław: Konferencja EKOWYZWANIA
2015-09-12
Obywatele apelują do prezydenta o podpisanie ustawy antysmogowej
2015-09-03
Konkurs na plakat
2015-08-18
Wrocław: Kolejna KAWKA
2015-08-04
Francja: Raport Senatu - Zanieczyszczenie powietrza kosztuje Francję 100 miliardów (...)
2015-07-12
Wrocław konsultuje Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
2015-05-25
Apel do Ministra Zdrowia w sprawie poparcia rezolucji WHO (...)
2015-05-12
Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii nakazał rządowi podjąć natychmiastowe działania służące (...)
2015-05-11
Inauguracja *Pracowni miast*
2015-05-11
WHO: roczne koszty zanieczyszczenia powietrza w Polsce to 101,8 mld (...)
2015-05-04
Wrocław ósmym najbardziej zanieczyszczonym miastem Europy. Zazieleńmy go! [ROZMOWA]
2015-04-27
Nie dajmy się zadymić
2015-04-23
Coraz więcej samorządów decyduje się na ekologiczne pojazdy w transporcie (...)
2015-04-20
Prawo do oddychania czystym powietrzem? Jeszcze nie teraz
2015-04-20
Eksperci: Krajowy Program Ochrony Powietrza nie oczyści atmosfery
2015-04-08
Czy polskie kominy muszą truć?
2015-04-02
Jak świat walczy ze smogiem
2015-03-26
Czy mamy czyste powietrze na zielonym Biskupinie? Wyniki niezależnych pomiarów (...)
2015-03-20
Cieplice - Zdrój czy Cieplice -Truj?
2015-03-05
Polska się dusi. Za takie powietrze grozi nam 4 mld (...)
2015-02-11
Lokalne inicjatywy jednoczą się w walce o czyste powietrze i (...)
2015-02-09
Jak pomóc samorządom w walce z tzw. niską emisją?
2015-02-09
Minister Gospodarki ignoruje konieczność poprawy jakości powietrza w Polsce (...)
2015-01-29
Strzeżcie się truciciele! Namierzymy was wszędzie!
2015-01-23
Żyjesz we Wrocławiu? To życie będzie aż o 28 (...)
2014-10-25
Weź głeboki Oddech

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl