Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
Wrocław ósmym najbardziej zanieczyszczonym miastem Europy. Zazieleńmy go! [ROZMOWA]
×
logo
pomiary
logo

Wrocław ósmym najbardziej zanieczyszczonym miastem Europy. Zazieleńmy go! [ROZMOWA]

- Ochrona powietrza nie tylko poprawi zdrowie, ale jest też szansą na rozwój nowych technologii - mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

 Mateusz Kokoszkiewicz: Wrocław jest ósmym najbardziej zanieczyszczonym miastem w Europie, jak się okazało w ubiegłym roku. Dlaczego do tej pory o tym nie wiedzieliśmy?

Krzysztof Smolnicki*: Ekolodzy mówili o tym od dawna. W 2002 r. przedstawiliśmy kandydatom na prezydenta Wrocławia program ekologiczny, którego pierwszym punktem było właśnie zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Podpisał go wtedy obecny prezydent Rafał Dutkiewicz. O sprawie wiedzieli wszyscy decydenci, były przecież raporty inspekcji ochrony środowiska.

Czy można powiedzieć, że jako wrocławianie już wiemy o zanieczyszczeniach?

- W ubiegłym roku przeprowadziliśmy badania, w których wyszło, że tylko co piąty mieszkaniec Wrocławia uważa się za dobrze poinformowanego na temat stanu jakości powietrza. Jednocześnie większość chce mieć dostęp do tego typu informacji i uważa, że zanieczyszczenie to ich osobisty problem. Teraz zleciliśmy kolejne badania. Nadal mała jest świadomość zdrowotnych konsekwencji zanieczyszczeń.

Co zrobić, by więcej wiedzieć o powietrzu?

- Po pierwsze, zwiększyć sieć badawczą. Dziś są praktycznie tylko dwie stacje pomiarowe - na al. Wiśniowej i na ul. Korzeniowskiego. Brakuje pomiarów w śródmieściu, gdzie sytuacja może być o wiele gorsza. Stacja na Politechnice Wrocławskiej z niewiadomych przyczyn znikła. W tym roku do budżetu obywatelskiego zgłoszono projekt budowy mierników z wyświetlaczami w kilku miejscach centrum. Jeśli nie wygra, to i tak sam urząd miejski powinien o czymś podobnym pomyśleć.

Nie wiemy nawet, ile mamy pieców węglowych we Wrocławiu, a szacunki wahają się od 40 do 60 tys.

Urzędowy portal wroclaw.pl ostatnio zrobił "raport smogowy", gdzie opisał problem zanieczyszczeń.

- To dobrze. Wizerunek Wrocławia może ucierpieć, ale ważniejsze jest zdrowie ludzkie. O zanieczyszczeniach powinno się informować stale, tak jak o pogodzie. Wielu osobom może wydawać się, że słoneczna bezwietrzna aura sprzyja spacerom - wtedy jednak zapylenie jest największe.

Wiele mediów podawało w tym roku przykład Paryża. Tam poziom alarmowy ogłaszany jest, gdy poziom pyłu PM10 przekracza 80 mikrogramów na metr sześcienny. U nas trzeba by alarmować kilkadziesiąt razy w roku!

Wrocławski magistrat chwali się programem Kawka, w ramach którego wymieniane są piece węglowe.

To oczywiście dobrze, że taki program istnieje. Szczególnie istotna jest proponowana w ramach Kawki termomodernizacja. Sama wymiana źródeł ogrzewania, zwłaszcza na gaz, mogłoby doprowadzić do zwiększenia kosztów dla mieszkańców, a oszczędność energii jest także korzystna dla środowiska.

Kawka jest oczywiście o wiele za mała. Wymiana ok. 300 piecy rocznie przy ok. 50 tys. to kropla w morzu potrzeb. Większą szansą będą środki unijne, do których musimy dobrze się przygotować. Przy wydawaniu funduszy UE głównym celem jest kompleksowość i remonty całych budynków, czego w Kawce brakuje. Wiele osób wymieniło sobie piece węglowe na gazowe w pojedynczych lokalach. Gdy padnie propozycja przyłączenia całej kamienicy do sieci cieplnej, to zapewne będą przeciw.

Cel Kawki w tym roku to uciepłownienie całych budynków. Skonfliktowane firmy Kogeneracja i Fortum porozumiały się. Oferują, że pokryją prawie wszystkie koszty inwestycji.

- Czekaliśmy na to od dawna. W obecnych warunkach podłączanie do istniejącej przecież elektrociepłowni to najbardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie.

Jednak rozwiązaniem długofalowym są odnawialne źródła energii. To miałoby też swój wymiar gospodarczy: Angela Merkel, która ogłosiła program wspierania tych źródeł, podkreśliła, że chodzi jej o lokalne miejsca pracy i o ekologiczną industrializację. Podobnie stwierdził Obama, który wdrożył program OZE w budynkach rządowych. Wrocław chce przewodzić w różnych sprawach - dlaczego nie możemy stać się liderem w czystym powietrzu i zielonych technologiach?

Jak mamy to zrobić?

- Tu dużą rolę ma do odegrania magistrat. Niech da przykład, np. montując na dachu przedszkoli czy szkół panele słoneczne, które napędzałyby pompy ciepła, tłoczące ciepłą wodę geotermalną do ogrzania budynków.

Jeśli poprawka prosumencka, która przeszła przez Sejm, będzie dobrze zrealizowana, będzie można korzystnie rozliczać się z zakładem energetycznym z wyprodukowanego prądu. To oznacza, że każda wspólnota mieszkaniowa czy spółdzielnia będzie mogła zamontować sobie panele na dachu.

Zarządcy pytają, czy kompleksowe działanie, które wymaga od nich dużych przygotowań, na pewno im się opłaca.

- Termomodernizacja i wymiana palenisk węglowych na pewno opłaca się ludziom, którzy mogą mniej płacić za ogrzewanie, przestać nosić węgiel z piwnicy, a także mieć czystszą klatkę schodową.

Mimo końca sezonu grzewczego normy pyłu i tak są znacznie przekroczone. Nasze powietrze trują samochody, zwłaszcza stare. Czy nasz transport można nazwać zrównoważonym?

- Zdecydowanie nie. Inwestycje miejskie nakierowane były na drogi, nie na transport publiczny. A dobra komunikacja miejska jest najlepszym sposobem zmniejszania liczby samochodów.

Szwankuje też współpraca aglomeracyjna. Powstały jednak tzw. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne, skupiające okoliczne gminy, a ich liderem jest Wrocław. Trzeba zapytać, na co będzie chciał wydać dostępne pieniądze. Na kolejne drogi dojazdowe czy może jednak na parkingi P&R i kolej aglomeracyjną, co zachęci mieszkańców okolic Wrocławia do rezygnacji z wjazdu autem do miasta.

Nie chodzi o to, żeby wszędzie budować linię tramwajową czy kolejową, poważniejszy problem tkwi w urbanistyce. Pozwolono na dowolną zabudowę na polach, zamiast skupić się na tym, by nowe domy powstawały w okolicy tras komunikacyjnych.

Fundacja Ekorozwoju, której jest pan prezesem, napisała list protestacyjny do Najwyższej Izby Kontroli, która zaproponowała wycinanie drzew przy drogach.

- NIK przekonuje, że drzewa zabijają, tymczasem według nas ratują życie. 45 tys. osób umiera rocznie z uwagi na zanieczyszczenia, drzewa zaś pochłaniają zwłaszcza pył komunikacyjny. Na Zachodzie to wiedza powszechna, dlatego w Niemczech robi się wszystko, by ochronić zabytkowe aleje, we Francji wprowadza się obowiązek zazielenienia dachów.

Drzewa to tylko jeden aspekt miejskiej roślinności. Czemu nie pójść dalej i nie zacząć znowu wytwarzać jedzenia w mieście? To popularny ostatnio trend, grządki zorganizowano nawet na tyłach ogrodów królewskich w Sztokholmie. Takie działanie też wymaga czystego powietrza. Ochrona przed zanieczyszczeniami to przecież nie cel sam w sobie, ale coś, co polepsza jakość naszego życia.

* Krzysztof Smolnicki jest prezesem Fundacji Ekorozwoju i działaczem Dolnośląskiego Alarmu Smogowego. W 2014 r. został Człowiekiem Roku Polskiej Ekologii. Będzie jednym z gości "Pracowni miast", którą "Gazeta Wyborcza" organizuje 13 maja razem z Politechniką Wrocławską, Archicomem, Fortum, Kogeneracją i Volvo. W gronie urzędników, ekspertów, aktywistów i mieszkańców wspólnie porozmawiamy o komunikacji we Wrocławiu, zanieczyszczeniu powietrza i rozwoju miasta.

źródło: http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,17855929,Wroclaw_osmym_najbardziej_zanieczyszczonym_miastem.html#ixzz3ZAqzCOTk

informacje

W ramach podsumowania sezonu grzewczego 2019/2020 Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) zlecił badania, w których mieszkańców Wrocławia po raz kolejny zapytano (...)
W dniach 27 lutego 2020 r.  - 5 marca 2020 r. w ramach regionalnej kampanii ekoedukacyjnej Dobra Atmosfera odwiedziliśmy Sokołowsko  (...)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA
Dolnośląski Alarm Smogowy rozpoczyna kampanię pomiarów pyłomierzem na Dolnym Śląsku i zaprasza Rady Osiedli do stworzenia stałych punktów pomiarowych na (...)
Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego list z apelem o jego (...)
Od 1 lipca 2018 roku, zgodnie z uchwałami antysmogowymi dla Dolnego Śląska, zabronione jest spalanie m.in. węgla brunatnego oraz paliw (...)
Napisał dla nas- Dolnoślaskiego Alarmu Smogowego tekst pan Witold Gorączko, geograf i klimatolog. Traktuje o mało znanym i jak sądzę rozpoznanym (...)
Do celów grzewczych wykorzystywane są m.in plastiki, opakowania z tworzyw, stare meble, ramy okienne, olej przepracowany. Problem spalania odpadów jest (...)
więcej
2016-11-16
Wrocław: Sezon na smog
2016-11-02
Palący problem w serwisie z ogłoszeniami. Meble już nie pójdą (...)
2016-09-30
Who's to blame for bad air?
2016-09-27
Kraków walczy o czyste powietrze
2016-09-20
Pył nadal nad Kaliszem. Pomóc może zmiana pogody
2016-09-13
Śląskie: ponad 1,5 tys. wniosków na rzecz ograniczenia niskiej emisji (...)
2016-08-05
Razem dla czystego powietrza na Dolnym Śląsku
2016-07-23
[Program ochrony powietrza] (...)
2016-07-23
Zdzisław Kuczma nie odpuszcza. Sypią się kolejne doniesienia do prokuratury
2016-07-23
W Polsce nie ma czym oddychać
2016-06-27
Dofinansowanie do ograniczenia niskiej emisji w woj. śląskim
2016-06-12
Proszą papieża o pomoc w rozwiązaniu problemu smogu w Krakowie
2016-06-02
Dolny Śląsk nie chce się dusić!
2016-05-30
Lokalne Partnerstwa Niskoemisyjne – katalizator zmian na lepsze!
2016-05-23
We wtorek składamy podpisy pod apelem o uchwałę antysmogową.
2016-05-23
Wrocławianie coraz gorzej oceniają jakość powietrza i prezentują większą motywację (...)
2016-05-17
Zadośćuczynienie za zanieczyszczone powietrza
2016-05-17
Katowice. Obywatelski projekt uchwały ws. poprawy jakości powietrza
2016-04-27
Zakaz wyjścia z przedszkoli, gdy jest smog
2016-03-28
Gorzów Wlkp. 13 mln zł na realizację programu "Kawka" w (...)
2016-03-24
Rabka-Zdrój: Burzliwa dyskusja o zanieczyszczeniu powietrza w gminie
2016-03-22
ODPOWIEDZIALNE WŁADZE ŹLE INFORMUJĄ MIESZKAŃCÓW O SMOGU
2016-03-18
POLSKA CZERWONĄ WYSPĄ NA MAPIE EUROPY
2016-02-05
Raport PAS: Wpływ zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym na umieralność: analiza (...)
2016-02-04
Wkrótce uchwała antysmogowa na Dolnym Śląsku?
2016-02-02
Będzie zakaz palenia węglem i drewnem na Dolnym Śląsku?
2016-01-29
Wrocławscy radni chcą walczyć ze smogiem.
2016-01-29
Rafał Dutkiewicz pisze do marszałka w sprawie walki ze smogiem. (...)
2016-01-26
Miniprzewodnik po wielkim smogu we Wrocławiu
2016-01-16
Zakaz spalania węgla w Krakowie
2016-01-13
Kilka uwag nt. błękitnego węgla. Warto o tym dłużej podyskutować.
2016-01-11
Smog to nie tylko Kraków, w Zakopanem źle od paru (...)
2016-01-08
Raport GIOŚ przedstawiający zanieczyszczenie powietrza
2015-12-18
Opolska firma walczy o czystsze powietrze
2015-12-11
Komisja pozywa POLSKĘ do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku ze (...)
2015-12-11
Uchwała antysmogowa dla Krakowa
2015-12-04
Czyste powietrze na Święta
2015-11-25
Opłatą smogową w turystę?
2015-11-20
Relacja: Konferencja KOSZTY SMOGU
2015-11-19
Śląskie: Wspólnym głosem za czystym powietrzem
2015-11-13
Czy Polacy mają żelazne płuca?
2015-11-07
Alarm! Smog we Wrocławiu. Prezydent prosi o pomoc straż
2015-11-04
Lepiej plakatem w smog, niż milczeć o ludziach do (...)
2015-11-02
W Dzień Zaduszny o duszącym problemie
2015-10-30
Solidarność apeluje: nie zniszczyć rynku węgla opałowego
2015-10-30
Wyniki konkursu na plakat Plakatem w Smog
2015-10-15
Sowa: więcej światła, mniejsze rachunki za prąd w Krakowie
2015-10-11
Walka z niską emisją na Śląsku
2015-10-07
Prezydent podpisał ustawę antysmogową – jest nadzieja na czyste powietrze!
2015-10-05
Wyjście smoga w Rybniku
2015-09-26
Wrocław: Konferencja EKOWYZWANIA
2015-09-12
Obywatele apelują do prezydenta o podpisanie ustawy antysmogowej
2015-09-03
Konkurs na plakat
2015-08-18
Wrocław: Kolejna KAWKA
2015-08-04
Francja: Raport Senatu - Zanieczyszczenie powietrza kosztuje Francję 100 miliardów (...)
2015-07-12
Wrocław konsultuje Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
2015-05-25
Apel do Ministra Zdrowia w sprawie poparcia rezolucji WHO (...)
2015-05-12
Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii nakazał rządowi podjąć natychmiastowe działania służące (...)
2015-05-11
Inauguracja *Pracowni miast*
2015-05-11
WHO: roczne koszty zanieczyszczenia powietrza w Polsce to 101,8 mld (...)
2015-05-04
Wrocław ósmym najbardziej zanieczyszczonym miastem Europy. Zazieleńmy go! [ROZMOWA]
2015-04-27
Nie dajmy się zadymić
2015-04-23
Coraz więcej samorządów decyduje się na ekologiczne pojazdy w transporcie (...)
2015-04-20
Prawo do oddychania czystym powietrzem? Jeszcze nie teraz
2015-04-20
Eksperci: Krajowy Program Ochrony Powietrza nie oczyści atmosfery
2015-04-08
Czy polskie kominy muszą truć?
2015-04-02
Jak świat walczy ze smogiem
2015-03-26
Czy mamy czyste powietrze na zielonym Biskupinie? Wyniki niezależnych pomiarów (...)
2015-03-20
Cieplice - Zdrój czy Cieplice -Truj?
2015-03-05
Polska się dusi. Za takie powietrze grozi nam 4 mld (...)
2015-02-11
Lokalne inicjatywy jednoczą się w walce o czyste powietrze i (...)
2015-02-09
Jak pomóc samorządom w walce z tzw. niską emisją?
2015-02-09
Minister Gospodarki ignoruje konieczność poprawy jakości powietrza w Polsce (...)
2015-01-29
Strzeżcie się truciciele! Namierzymy was wszędzie!
2015-01-23
Żyjesz we Wrocławiu? To życie będzie aż o 28 (...)
2014-10-25
Weź głeboki Oddech

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl