Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
Lokalny Program Osłonowy dla Wrocawian.
×
logo
pomiary
logo

Lokalny Program Osłonowy dla Wrocawian.

Gmina Wrocław będzie dopłacała najuboższym mieszkańcom do rachunków za ogrzewania. Warunek jest jeden: trzeba będzie wymienić piec węglowy na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania np. kocioł gazowy. Lokalny Program Osłonowy w czwartek został przyjęty przez radnych jednogłośnie.

Za projektem opowiedzieli się radni wszystkich klubów. Zmian w uchwale chcieli radni PiS, którzy postulowali, aby do uchwały zostały wpisane również nowsze typy ogrzewania tj. odnawialne źródła ciepła i kotły opalane biomasą. – Kocioł na biomasę jakikolwiek by nie był, to jest urządzenie wykorzystujące odnawialne źródła energii, czyli urządzenie mniej emisyjne niż kocioł na węgiel czy ekogroszek – argumentował Piotr Maryński z PiS.

Urszula Wanat z klubu prezydenta Dutkiewicza argumentowała jednak, że projekt jest przeznaczony dla osób najuboższych, a pompy ciepła są znacznie droższe od innych form ogrzewania. Jacek Ossowski z kolei tłumaczył, że ogrzewanie na pelet nie jest ogrzewaniem niskoemisyjnym i wytwarza zanieczyszczenia podobne do tych powstałych w wyniku palenia drewnem.

Od września o dofinansowanie ubiegać się będą mogły osoby, które od 1 stycznia 2018 roku zdecydowały się na wymianę starego pieca na niskoemisyjny system ogrzewania. Wysokość zapomogi zależeć będzie od dochodów w rodzinie oraz powierzchni mieszkania. Dochód osób samotnie mieszkających nie może przekraczać 3487 złotych netto, z kolei dochód na osobę w rodzinie 2570 złotych netto. Wysokość dofinansowania będzie wzrastać wraz z malejącym dochodem, maksymalnie sięgając kwoty 2 tysięcy złotych na pół roku. Co do zasady wobec wnioskodawców brana pod uwagę będzie powierzchnia normatywna zajmowanego lokalu, zaczerpnięta z ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Jednak osoby najuboższe, ze znacznym orzeczeniem niepełnosprawności, poruszające się na wózku, oraz takie, których niepełnosprawność wymaga zamieszkiwania w oddzielnym pokoju otrzymają pełną kwotę, niezależnie od wielkości mieszkania. Dofinansowanie nie będzie przekazywane do rąk składających wniosek, a bezpośrednio do dostawcy energii.

Aby przystąpić do programu, należy złożyć wniosek w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Po procedurze weryfikacyjnej wydana zostanie decyzja o przyznaniu dofinansowania.

Przyjęta przez radę uchwała zapewnia finansowanie projektu do czerwca 2023 roku. Przeznaczone zostao na ten cel ponad 16,5 mln złotych.

petycje

Zakazane do spalania paliwo z Kopalni Turów nadal jest sprzedawane
Stowarzyszenie BuggyGym w ramach kampanii „Zima nie jest zła” 23 lutego organizuje event „Rusz powietrzem z BuggyGym”. Wydarzenie pod honorowym (...)
Nowa Ruda pod względem jakości powietrza należy do niechlubnej czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.
Antysmogowe działania rządu wciąż nie przynoszą oczekiwanych efektów. Z jednej strony zmieniane jest prawo i tworzone są  programy finansowego wsparcia (...)
Akcja Miasto i Dolnośląski Alarm Smogowy domagają się rzetelnego informowania mieszkańców o zagrożeniach
Informacja prasowa PAS, DAS i WBS, Warszawa, 11 września 2018 r.
Gmina Wrocław będzie dopłacała najuboższym mieszkańcom do rachunków za ogrzewania. Warunek jest jeden: trzeba będzie wymienić piec węglowy na bardziej (...)
30 listopada 2017 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwały antysmogowe.
30 listopada Sejmik Województwa Dolnośląskiego zadecyduje o losie uchwał antysmogowych. Podczas nocnego czuwania, zainicjowanego w wigilię obrad Sejmiku, przedstawiciele Dolnośląskiego (...)
więcej

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl