×
logo
pomiary
logo

Biały Marsz

24 kwietnia Dolnośląski Alarm Smogowy zorganizował Biały Marsz.

Aktywiści DAS serdecznie wsparli wrocławskich i dolnośląskich samorządowców oraz urzędników w pracach nad uchwałą antysmogową. 

Ubrani w białe stroje, przemaszerowali radosnym pochodem przez centrum grodu by podzielić się z Prezydentem Wrocławia i Marszałkiem Województwa hasłami z petycji napisanymi przez  mieszkańców Dolnego Śląska. Pod tą petycją do Marszałka Województwa - apelującą o ambitną uchwałę antysmogową - podpisało się ponad 4,5 tys osób a przygotowali ją  DAS oraz Stowarzyszenie "Akcja Demokracja".

Maszerujący nieśli wydrukowane na kilikuset tabliczkach cytaty krajan. Wśród nich niedwuznacznie zachęcające do twórczej pracy: "Smog nie jest teoretyczny", "Oddychanie czystym powietrzem jest naszym prawem", "Zróbcie coś".

Aby zmotywować adresatów na dłużej, zatknęłi na trawnikiu przed Urzędem Marszałkowskim wszystkie tabliczki, by każdy, w tym Marszałek, mógł spokojnie zapoznać się ze stanowiskiem wyborców, czyli suwerena.

Mamy nadzieję, że akcja zachęci Prezydenta Miasta i  Marszałka Województwa do odwagi! Chodzi o przyjęcie uchwał, które były zaprezentowane w marcu i ...schowane.

Chodzi o prawo, które pozwoli na wycofywanie się z wegla i odpadów węglowych w uzdrowiskach, mieście Wrocławiu i innych miastach, które juz to robią (np. Wałbrzych) lub zechcą zrobić. Na pozostałym terenie województwa oczekuje się niecierpliwie przyjęcia obowiązku stosowania pieców na węgiel i  drewno minimum V klasy.

SMOG STOP!


 

petycje

Zakazane do spalania paliwo z Kopalni Turów nadal jest sprzedawane
Stowarzyszenie BuggyGym w ramach kampanii „Zima nie jest zła” 23 lutego organizuje event „Rusz powietrzem z BuggyGym”. Wydarzenie pod honorowym (...)
Nowa Ruda pod względem jakości powietrza należy do niechlubnej czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.
Antysmogowe działania rządu wciąż nie przynoszą oczekiwanych efektów. Z jednej strony zmieniane jest prawo i tworzone są  programy finansowego wsparcia (...)
Akcja Miasto i Dolnośląski Alarm Smogowy domagają się rzetelnego informowania mieszkańców o zagrożeniach
Informacja prasowa PAS, DAS i WBS, Warszawa, 11 września 2018 r.
Gmina Wrocław będzie dopłacała najuboższym mieszkańcom do rachunków za ogrzewania. Warunek jest jeden: trzeba będzie wymienić piec węglowy na bardziej (...)
30 listopada 2017 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwały antysmogowe.
30 listopada Sejmik Województwa Dolnośląskiego zadecyduje o losie uchwał antysmogowych. Podczas nocnego czuwania, zainicjowanego w wigilię obrad Sejmiku, przedstawiciele Dolnośląskiego (...)
więcej

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl