×
logo
pomiary
logo

Rusz powietrzem..., bo możesz – kampania społeczna na rzecz walki ze smogiem

Stowarzyszenie BuggyGym w ramach kampanii „Zima nie jest zła” 23 lutego organizuje event „Rusz powietrzem z BuggyGym”. Wydarzenie pod honorowym patronatem Ministra Środowiska odbędzie się w kilku miejscowościach: Wrocławiu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Białymstoku, Cieszynie, Kaliszu, Długołęce, Szczecinie.

Event ma na celu upowszechnienie wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza, jego źródłach i skutkach zdrowotnych wśród rodziców małych dzieci. Wiemy, jak ważny jest ruch na świeżym powietrzu, zwłaszcza dla najmłodszych. Akcja ma nie tylko wyjaśniać przyczyny powstawania smogu oraz sposoby jego monitorowania, zwracając uwagę na jakość powietrza w Polsce, ale przede wszystkim zachęcić do podejmowania działań, które przyczynią się do zmniejszenia emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Chcemy pokazać w jaki sposób indywidualne decyzje mogą przyczynić się do poprawy sytuacji. Ważne jest dla nas uświadomienie rodzicom znaczenia ich indywidualnych wyborów dla jakości powietrza, a co za tym idzie – stanu zdrowia i komfortu życia ich samych oraz najbliższych.

Na evencie głos zabiorą przedstawiciele Lokalnych Alarmów Smogowych: Białostockiego Alarmu Smogowego, Dolnośląskiego Alarmu Smogowego oraz Ustrońskiego Alarmu Smogowego. Na uczestników czekać będą warsztaty, prelekcje, pogadanki czy quizy dotyczące jakości powietrza m.in. warsztaty czyste powietrze oraz aktywna rodzina. Ale to nie wszystko. Organizatorki przygotowały dla rodziców i najmłodszych również szereg innych atrakcji m.in. warsztaty z sensomotoryki oraz sensoplastyki, warsztaty ze snu, zumbę kids, sportowe konkurencje, gry i zabawy.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął także Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, a p atronat medialny - portal SmogLab, poświęcony sprawom środowiska i zdrowia. Jego wydawcą jest Krakowski Alarm Smogowy. Patronat medialny sprawują również portal eGAGA.pl, SportowaRodzina.pl, serwis internetowy „BBFAN Portal regionu Bielska-Białej, Żywca oraz Cieszyna” oraz Beskid News.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie BuggyGym, działające od 2015 roku. Jesteśmy grupą rodziców małych dzieci, którzy pragną promować aktywność fizyczną z małym dzieckiem (najlepiej na świeżym powietrzu) oraz zdrowy styl życia wśród innych rodziców. Profesjonalnie przeszkoleni instruktorzy prowadzą zajęcia dostosowane dla mam w każdym okresie po porodzie. Treningi BuggyGym gromadzą aktywnie ćwiczące mamy z dziećmi w całej Polsce, a także ich rodziny, dla których zdrowie najbliższych jest wartością nadrzędną.

Więcej informacji o samym wydarzeniu na stronie internetowej Stowarzyszenia
http://www.buggygym.pl/rusz-powietrzem-buggygym-3/
natomiast o problemie smogu dla najmłodszych na blogu
http://www.buggygym.pl/blog/straszny-smog-czyli-dlaczego-smog-niebezpieczny-dla-malych-dzieci/

Sylwia Drob
ruszpowietrzemzbuggygym@gmail.com

petycje

Zakazane do spalania paliwo z Kopalni Turów nadal jest sprzedawane
Stowarzyszenie BuggyGym w ramach kampanii „Zima nie jest zła” 23 lutego organizuje event „Rusz powietrzem z BuggyGym”. Wydarzenie pod honorowym (...)
Nowa Ruda pod względem jakości powietrza należy do niechlubnej czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.
Antysmogowe działania rządu wciąż nie przynoszą oczekiwanych efektów. Z jednej strony zmieniane jest prawo i tworzone są  programy finansowego wsparcia (...)
Akcja Miasto i Dolnośląski Alarm Smogowy domagają się rzetelnego informowania mieszkańców o zagrożeniach
Informacja prasowa PAS, DAS i WBS, Warszawa, 11 września 2018 r.
Gmina Wrocław będzie dopłacała najuboższym mieszkańcom do rachunków za ogrzewania. Warunek jest jeden: trzeba będzie wymienić piec węglowy na bardziej (...)
30 listopada 2017 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwały antysmogowe.
30 listopada Sejmik Województwa Dolnośląskiego zadecyduje o losie uchwał antysmogowych. Podczas nocnego czuwania, zainicjowanego w wigilię obrad Sejmiku, przedstawiciele Dolnośląskiego (...)
więcej

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl