×
logo
pomiary
logo

100 dni z przekroczeniami norm zanieczyszczeń powietrza we Wrocławiu

Akcja Miasto i Dolnośląski Alarm Smogowy domagają się rzetelnego informowania mieszkańców o zagrożeniach

W tym roku Wrocław „uzbierał” już ponad 100 dni z przekroczeniami normy dobowej WHO dla pyłów PM2,5. To najdrobniejsza, a zarazem najbardziej niebezpieczna dla zdrowia frakcja zanieczyszczeń powietrza. Społecznicy z Akcji Miasto i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego przeanalizowali dane z poprzednich lat. Sytuacja wygląda dramatycznie – dni z przekroczeniami normy dla PM2.5 mieliśmy: 106 w 2015 r., 118 w 2016 r., 92 w 2017 r. oraz 100 w tym roku.

Wrocławski Indeks jakości Powietrza - pobierz

Aktywiści przypominają, że informacje o jakości powietrza podawane na przystankach nie oddają prawdziwej skali zagrożeń. Jakub Nowotarski, Akcja Miasto: W Polsce obowiązują normy dobowe dla pyłów o średnicy poniżej 10 mikrometrów (PM10). Władze informują o zagrożeniu dla zdrowia dopiero wtedy, gdy są one przekroczone czterokrotnie. W przypadku mniejszych pyłów nie mamy prawnie obowiązującej normy, choć są one jeszcze bardziej niebezpieczne. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje, że dopuszczalny poziom pyłów PM2,5 to 25 μg/m3 na dobę1. Już sto razy w ciągu tego roku ten poziom został we Wrocławiu przekroczony.
Pyły o średnicy poniżej 2,5 mikrometra mogą przedostawać się z płuc do krwi, a wraz z nią do wszystkich narządów i tkanek, w tym również mózgu. To właśnie te drobinki i powiązane z nimi toksyczne substancje przyczyniają się do zawałów, udarów mózgu i nowotworów.

Gdy poziom PM2,5 zostaje we Wrocławiu przekroczony dwu- lub trzykrotnie, wyświetlacze na przystankach wciąż mogą informować, że jakość powietrza jest umiarkowana lub dostateczna – tłumaczy Krzysztof Smolnicki, Prezes Fundacji EkoRozwoju i działacz Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – To skutek wadliwego indeksu jakości powietrza, który obowiązuje w Polsce. Miasto ma jednak możliwości, żeby lepiej informować mieszkańców, np. może wyświetlać w tramwajach konkretne zalecenia dla osób najbardziej narażonych.

Aby zmobilizować władze miasta aktywiści publikują i udostępniają mieszkańcom Wrocławski Indeks Jakości Powietrza: – Zmieniliśmy nazwy kategorii, aby lepiej odpowiadały zawartym w indeksie zaleceniom i rzeczywistej jakości powietrza – tłumaczy Arkadiusz Wierzba z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – nowy Wrocławski Indeks Jakości Powietrza jest dostępny na naszej stronie internetowej: www.dolnoslaskialarmsmogowy.pl

Kontakt:

Jakub Nowotarski
Krzysztof Smolnicki
Arkadiusz Wierzba,

petycje

Zakazane do spalania paliwo z Kopalni Turów nadal jest sprzedawane
Stowarzyszenie BuggyGym w ramach kampanii „Zima nie jest zła” 23 lutego organizuje event „Rusz powietrzem z BuggyGym”. Wydarzenie pod honorowym (...)
Nowa Ruda pod względem jakości powietrza należy do niechlubnej czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.
Antysmogowe działania rządu wciąż nie przynoszą oczekiwanych efektów. Z jednej strony zmieniane jest prawo i tworzone są  programy finansowego wsparcia (...)
Akcja Miasto i Dolnośląski Alarm Smogowy domagają się rzetelnego informowania mieszkańców o zagrożeniach
Informacja prasowa PAS, DAS i WBS, Warszawa, 11 września 2018 r.
Gmina Wrocław będzie dopłacała najuboższym mieszkańcom do rachunków za ogrzewania. Warunek jest jeden: trzeba będzie wymienić piec węglowy na bardziej (...)
30 listopada 2017 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwały antysmogowe.
30 listopada Sejmik Województwa Dolnośląskiego zadecyduje o losie uchwał antysmogowych. Podczas nocnego czuwania, zainicjowanego w wigilię obrad Sejmiku, przedstawiciele Dolnośląskiego (...)
więcej

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl