Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
UBÓSTWO ENERGETYCZNE - Argumentacja:
×
logo
pomiary
logo

UBÓSTWO ENERGETYCZNE - Argumentacja:

Ubóstwo energetyczne dotyczy znacznego odsetka populacji Polski. Wprowadzenie regulacji antysmogowych może, ale nie musi zwiększyć ubóstwa energetycznego. Tylko niewielka część populacji odczuje wzrost kosztów ogrzewania, i do tej grupy powinna dotrzeć pomoc Państwa.
W tej chwili uchwały antysmogowe obowiązują na terenie 2 województw, które zamieszkuje ok. 8 mln ludzi.

W województwie małopolskim do wymiany jest ok. 400 tys. kotłów, w woj. śląskim 400 tys.
Większość tych gospodarstw domowych nie cechuje ubóstwo energetyczne. Podawana często liczba kilku milionów ludzi dotkniętych ubóstwem energetycznym jest zdecydowanie zawyżona.
Należy określić wielkość tej grupy ludzi i dotrzeć do niej z pomocą.

Przy zamianie kotła pozaklasowego węglowego na nowoczesny kocioł V klasy według różnych szacunków, koszt ciepła w domach nie zmieni się znacząco z powodu większej efektywności cieplnej kotłów V kl. i spalania węgla o zwiększonej kaloryczności. W przypadku docieplenia domu koszty ogrzewania spadną.
Zamiana kotła węglowego na gazowy może oznaczać wyższe koszty ogrzewania, mamy jednakże przykłady ludzi, którzy przeszli na gaz i koszty ogrzewania niewzrosły znacząco.

W przypadku wzrostu kosztów ogrzewania i niemożności ich spłacania konieczne jest zapewnienie pomocy spolecznej potrzebującym mieszkańcom, tym bardziej, że koszty zaniechania działań (np. koszty zdrowotne i związane z nimi koszty ekonomiczne) są dużo wyższe niż koszty wymiany urządzeń grzewczych i dopłat do nośników energii.

Organizacje antysmogowe od lat zabiegają o wprowadzenie pomocy finansowej potrzebującym, czego przykładem jest krakowski program pomocy finansowej dopłacający do zwiększonych kosztów ogrzewania.
Zmniejszenie ubóstwa energetycznego może się odbyć przede wszystkim poprzez termomodernizację domów i zmniejszenie tym samym kosztów ogrzewania – jest tu duże pole do popisu dla rządu.

Piotr Siergiej

a5

Idzie sezon smogowy. Czas odnieść się do pojawiających się postulatów wprowadzenia darmowej komunikacji zbiorowej w dni smogowe. Przypomnijmy sobie jakie (...)
Czujniki monitorujące jakość powietrza to ważne narzędzie w walce ze smogiem. Według danych Europejskiej Agencji Środowiska w 2013 r. zanieczyszczenia (...)
Sąd Rejonowy w Krakowie uznał za winnego mieszkańca Krakowa, który wiosną tego roku spalał w piecu centralnego ogrzewania płyty meblowe (...)
- Alarmy smogowe w poszczególnych miastach wykonały kapitalną robotę. Media także wykonały wspaniałą pracę mówiąc o przekroczeniach norm.

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl