×
logo
pomiary
logo

Wrocławianie coraz bardziej poruszeni smogiem

Komunikat prasowy DAS po sondażu opinii publicznej przeprowadzonego w kwietniu 2017 r.

Aż 75% wrocławian negatywnie ocenia jakość powietrza w mieście. Co raz bardziej zwracamy uwagę na skutki tego, czym oddychamy. Władze miasta podejmują zbyt mało, niejednoznacznych działań. Przedstawiamy bieżący sondaż opinii publicznej na temat smogu.

Zrealizowany sondaż ukazuje, że jakość powietrza staje się kwestią coraz bardziej istotną dla wrocławian — i to zarówno w aspekcie osobistym (77%), jak i w wymiarze społecznym (84%).

Mieszkańcy bardziej krytycznie oceniają jakość wrocławskiego powietrza — aż 75% społeczności Wrocławia ocenia negatywnie powietrze, którym oddychają na co dzień. Obecna opinia jest najgorszą ze wszystkich pomiarów przeprowadzanych w minionych latach.

Wrocławianie lepiej oceniają działania informacyjne lokalnych władz, natomiast gorzej faktyczne działania. Zwiększył się (do 61%) odsetek tych, którzy uważają, że włodarze podejmują zbyt mało działań dla poprawy powietrza. Pozytywnie oceniają sposób informowania o tym problemie (wzrost z 14,4% do 26%). Aż 43% nie wie, czy władze miasta biorą pod uwagę głos opinii społecznej.

- Przeprowadzone badania jednoznacznie wskazują też, że wrocławianie oczekują realnych działań, a nie tylko deklaracji. Jednym z niezbędnych rozwiązań jest przyjęcie uchwały antysmogowej zgodnie z projektem przygotowanym przez marszałka, wprowadzającym podobnie jak w Krakowie zakaz spalania paliw stałych - mówi Krzysztof Smolnicki z DAS.

Jednoznacznie negatywnie wrocławianie oceniają działania rządu w zakresie dbania o jakość powietrza. - Wobec na pewno niespójnych, ale jednak starań władz miasta w walce ze smogiem, widać dramatyczną ocenę rządu, brak działań, dezinformacja i puste obietnice -komentuje Radosław Gawlik, działacz DASu.

Obecny rząd w ocenie mieszkańców Wrocławia zarówno nie podejmuje wystarczających działań (78%), jak i nie informuje rzetelnie o zagrożeniach dla ich zdrowia związanych ze smogiem (71%), ani też nie wywiązuje się z obietnic składanych zimą tego roku w czasie „kryzysu smogowego” (67%).

Coraz powszechniej rozpoznawalnym staje się marka „Dolnośląskiego Alarmu Smogowego” (46% kojarzy tę kampanię społeczną, to wzrost o 18% w stosunku do poprzedniego roku).

Zebrane dane wskazują, że problem jakości powietrza może stać się bardzo istotnym tematem debat politycznych na poziomie lokalnym w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych w 2018 r.

Badanie w dniach 24–30 kwietnia 2017 r. na reprezentatywnej próbie dorosłych 500 wrocławian (powyżej 18 roku życia) metodą wywiadu telefonicznego (CATI) wykonało Centrum Praw Obywatelskich i Badań nad Demokracją.

Kontakt:

Krzysztof Smolnicki, k.smolnicki@eko.org.pl
Radosław Gawlik, rgawlik@eko.org.pl
Paweł Pomian, p.pomian@tlen.pl


Pobierz:

petycje

Zakazane do spalania paliwo z Kopalni Turów nadal jest sprzedawane
Stowarzyszenie BuggyGym w ramach kampanii „Zima nie jest zła” 23 lutego organizuje event „Rusz powietrzem z BuggyGym”. Wydarzenie pod honorowym (...)
Nowa Ruda pod względem jakości powietrza należy do niechlubnej czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.
Antysmogowe działania rządu wciąż nie przynoszą oczekiwanych efektów. Z jednej strony zmieniane jest prawo i tworzone są  programy finansowego wsparcia (...)
Akcja Miasto i Dolnośląski Alarm Smogowy domagają się rzetelnego informowania mieszkańców o zagrożeniach
Informacja prasowa PAS, DAS i WBS, Warszawa, 11 września 2018 r.
Gmina Wrocław będzie dopłacała najuboższym mieszkańcom do rachunków za ogrzewania. Warunek jest jeden: trzeba będzie wymienić piec węglowy na bardziej (...)
30 listopada 2017 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwały antysmogowe.
30 listopada Sejmik Województwa Dolnośląskiego zadecyduje o losie uchwał antysmogowych. Podczas nocnego czuwania, zainicjowanego w wigilię obrad Sejmiku, przedstawiciele Dolnośląskiego (...)
więcej

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl