Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
Rabka-Zdrój: Burzliwa dyskusja o zanieczyszczeniu powietrza w gminie
×
logo
pomiary
logo

Rabka-Zdrój: Burzliwa dyskusja o zanieczyszczeniu powietrza w gminie

W sali obrad Urzędu Miasta i Gminy Rabka-Zdrój odbyło się spotkanie Komisji Ochrony Środowiska na bardzo ważny i priorytetowy dla miasta temat zanieczyszczeniu powietrza. Oprócz władz miasta i radnych na spotkanie licznie przybyli mieszkańcy.

Po otwarciu posiedzenia przyjęto jednomyślnie punkty obrad. W dalszej kolejności głos zabrała burmistrz Ewa Przybyło. - Miasto przez kilka ostatnich lat wykonało szereg inwestycji, które przyczyniły się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Wykonaliśmy termomodernizację mieszkań wielorodzinnych, szkół oraz przedszkoli. Wyremontowaliśmy 40 kilometrów dróg, zlikwidowaliśmy dość dużą liczbę palenisk węglowych, które zostały zamienione na ekologiczne źródła energii. Obiekty użytku publicznego także zostały zmodernizowane. Jesteśmy jedną z nielicznych gmin, które posiadają własną sortownię odpadów. To także wielki plus - tłumaczyła burmistrz. Ewa Przybyło przedstawiła także plany, jakie ma miasto, aby uzyskać zewnętrzną pomoc na dofinansowanie, bądź całkowite sfinansowanie wymiany pieców bądź innych sposobów na zwiększenie jakości powietrza w uzdrowisku.

O przestawienie programów pomocowych został poproszony pracownik Urzędu Miasta inżynier Kiersztyn. Mówił, że głównym programem jest KAWKA, jednak on obejmuje tylko miasto. - Złożyliśmy wniosek i teraz czekamy na odpowiedź kiedy i ile funduszy możemy otrzymać w ramach tego programu - tłumaczył. Okoliczne sołectwa mogłyby skorzystać z innego programu, który jednak ma mniejszy procent dofinansowania. Radni zaproponowali możliwość uśrednienia tych dotacji i dopłaty miejskiej do tych programów. Burmistrz także opowiedziała o programie LIFE, gdzie według niej gmina Rabka - Zdrój jest liderem. Z tym nie zgodzili się radni opozycji.

Przewodniczący opozycyjnego klubu "Nasze Miasto" radny Rafał Hajdyła odpowiedział na słowa burmistrz Przybyło konkretnymi i bardzo ważnymi dla miasta i mieszkańców pytaniami. - W internecie pojawiła się informacja, że dziesięć gmin wystąpiło z programu LIFE, tak więc w jaki sposób nasza gmina jest jednym z liderów? My odstępujemy od programu, a ponad 30 gmin m.in. Jordanów czy Mszana Dolna przystępuje do niego. Rabka-Zdrój przez całe 10 lat nie skorzystała z żadnego programu, który pomógł by w ochronie powietrza. Dlaczego okoliczne miejscowości korzystały z tej możliwości a nasza gmina nie? - pytał radny Hajdyła. Stwierdził również, że miasto przystępuje do III etapu programu KAWKA, a dwa poprzednie zostały zmarnowane. - Mieliśmy możliwość wcześniejszego skorzystania z programów pomocowych, a teraz nagle przystępujemy do nich wtedy, kiedy dotacje dla gmin na ten cel są niższe. To są poważne zaniedbania władz miasta - dodał.

Riposta burmistrz Ewy Przybyło była natychmiastowa. - Wystąpiliśmy z programu LIFE, jako lider ponieważ nie chcieliśmy ponosić kosztów zatrudnienia dodatkowych pracowników. Od marszałka otrzymaliśmy pismo, według którego podniesiono wkład miasta do liderowania w programie. Skoro mamy swoich ludzi, nie ma potrzeby tworzenia nowych stanowisk - tłumaczyła. Dodała także, że miasto i gmina miały inne priorytety. - Na inwestycje w naszej gminie przeznaczyliśmy 120 milionów złotych, z czego 60 z zewnętrznych środków. Park, tężnia czy amfiteatr były dla nas priorytetem. Teraz celem będzie pozyskanie środków na ochronę powietrza. Inne miejscowości np. Sucha Beskidzka korzystała z programów m.in. montowania instalacji solarycznych. I co z tego, skoro teraz jest tam zanieczyszczenie większe niż u nas? - pytała burmistrz. Dodała także, że są planowane inne inwestycje, m.in. bulwary nad rzeką Poniczanką, które mają kosztować miasto 15 milionów złotych. Większość osób z uśmiechem odebrała tą wiadomość..

Pytania zadawali także mieszkańcy oraz członkowie innych organizacji. Radny powiatowy Leszek Świder przedstawił propozycję, aby na stronach miejskiego urzędu faworyzować pensjonaty, firmy i przedsiębiorców którzy poważnie podchodzą do tematu ochrony powietrza. - Taka propozycja ma na celu zmobilizowanie innych do działań zmierzających do zainwestowania w ekologiczne źródła ogrzewania - stwierdził radny.

Edward Żurek, przedstawiciel Rabczańskiego Klubu Ekologicznego przedłożył radnym oraz władzom miasta plan działania na rzecz poprawy jakości powietrza. W większości burmistrz zgadzała się z jego propozycjami. Głos w tej sprawie zajął także reprezentant spółdzielni mieszkaniowej Zygmunt Michałek, który podkreślił że to mieszkańcy domów wielorodzinnych sami przyczynili się do termomodernizacji, a co za tym idzie do ochrony powietrza. - Nie można faworyzować tylko mieszkańców domów jednorodzinnych - dodał.

Dyskusję zaostrzył Andrzej Rosa, mieszkaniec Rabki – Zdroju, który opowiadał o tym, jak władze miasta blokowały jego pomysły. - Nawet 10 metrów sieci kanalizacyjnej robiły dla Państwa duży problem. Wszystkie pomysły zostały blokowane przez panią burmistrz. Byłem zmuszony sam wywiercić studnię i teraz nie potrzebujemy Waszej łaski. Mamy nadmiar wody i dzięki pani straci na tym Zakład Wodociągów i Kanalizacji. W jaki sposób miasto dba o ochronę środowiska, jeżeli potok, który płynie przez centrum Rabki (Słonka) w lecie jest w całości pokryty glonami i śmierdzi? Kuracjusze mają taką wizytówkę naszego uzdrowiska. To samo jest z siecią wodociągową. Okoliczna Skomielna Biała była w stanie wykonać takową sieć, a nasza gmina chociażby w Zarytem, gdzie jest oczyszczalnia ścieków, nie jest w stanie wybudować kanalizacji. To wstyd dla naszej miejscowości - oburzał się mieszkaniec miasta.

Burmistrz skwitowała, że pan Rosa "uwziął" się na nią ponieważ nie została jego klientem. Dodała także, że okoliczne miejscowości mają inna strukturę niż Rabka jako uzdrowisko. Przewodnicząca rady miasta Maria Górnicka-Orzeł zaapelowała do wszystkich - Przestańmy się kłócić o to , co było w ostatnich latach. Musimy się skupić na tym, aby to teraz działać w ramach zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza. Zaapelowała także do wszystkich aby zachowywali się właściwie, bo nie jest to miejsce do takich kłótni.

Później rozmowa tyczyła się różnych sposobów ochrony powietrza m.in. ogrzewania gazem. Mieszkańcy wraz z władzami miasta próbowali ustalić priorytety do działania i przedstawiali swoje pomysły na walkę z tym dużym problemem. Według rabczan najważniejsza jest kontrola gospodarstw domowych pod względem emisji zanieczyszczenia a także walka o dobre imię uzdrowiska. Według nich większą aktywność powinna wykazać Straż Miejska. Burmistrz Ewa Przybyło dodała także, że miasto planuje kupić pyłomierz do pomiarów zanieczyszczenia powietrza i będzie w tej sprawie działać. Mają być także stworzone na nowo ankiety dla mieszkańców odnośnie tego tematu.  - Musimy dbać o dobre imię naszego miasta. W różnych mediach pojawiają się tematy, które piszą nieprawdę na przykład to, że stracimy statut uzdrowiska. Jest to nie prawda i w tej sprawie musiałam działać. Pod artykułami ludzie piszą komentarze, które nawet mnie osobiście szkalują. Sami sobie jesteśmy winni, bo zamiast wspierać uzdrowisko to zniechęcamy innych turystów do przyjazdu - stwierdziła burmistrz.

Jakub Kurek

informacje

W ramach podsumowania sezonu grzewczego 2019/2020 Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) zlecił badania, w których mieszkańców Wrocławia po raz kolejny zapytano (...)
W dniach 27 lutego 2020 r.  - 5 marca 2020 r. w ramach regionalnej kampanii ekoedukacyjnej Dobra Atmosfera odwiedziliśmy Sokołowsko  (...)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA
Dolnośląski Alarm Smogowy rozpoczyna kampanię pomiarów pyłomierzem na Dolnym Śląsku i zaprasza Rady Osiedli do stworzenia stałych punktów pomiarowych na (...)
Polski Alarm Smogowy zaniepokojony niską skutecznością programu Czyste Powietrze skierował do prezesa NFOŚiGW Piotra Woźnego list z apelem o jego (...)
Od 1 lipca 2018 roku, zgodnie z uchwałami antysmogowymi dla Dolnego Śląska, zabronione jest spalanie m.in. węgla brunatnego oraz paliw (...)
Napisał dla nas- Dolnoślaskiego Alarmu Smogowego tekst pan Witold Gorączko, geograf i klimatolog. Traktuje o mało znanym i jak sądzę rozpoznanym (...)
Do celów grzewczych wykorzystywane są m.in plastiki, opakowania z tworzyw, stare meble, ramy okienne, olej przepracowany. Problem spalania odpadów jest (...)
więcej
2016-11-16
Wrocław: Sezon na smog
2016-11-02
Palący problem w serwisie z ogłoszeniami. Meble już nie pójdą (...)
2016-09-30
Who's to blame for bad air?
2016-09-27
Kraków walczy o czyste powietrze
2016-09-20
Pył nadal nad Kaliszem. Pomóc może zmiana pogody
2016-09-13
Śląskie: ponad 1,5 tys. wniosków na rzecz ograniczenia niskiej emisji (...)
2016-08-05
Razem dla czystego powietrza na Dolnym Śląsku
2016-07-23
[Program ochrony powietrza] (...)
2016-07-23
Zdzisław Kuczma nie odpuszcza. Sypią się kolejne doniesienia do prokuratury
2016-07-23
W Polsce nie ma czym oddychać
2016-06-27
Dofinansowanie do ograniczenia niskiej emisji w woj. śląskim
2016-06-12
Proszą papieża o pomoc w rozwiązaniu problemu smogu w Krakowie
2016-06-02
Dolny Śląsk nie chce się dusić!
2016-05-30
Lokalne Partnerstwa Niskoemisyjne – katalizator zmian na lepsze!
2016-05-23
We wtorek składamy podpisy pod apelem o uchwałę antysmogową.
2016-05-23
Wrocławianie coraz gorzej oceniają jakość powietrza i prezentują większą motywację (...)
2016-05-17
Zadośćuczynienie za zanieczyszczone powietrza
2016-05-17
Katowice. Obywatelski projekt uchwały ws. poprawy jakości powietrza
2016-04-27
Zakaz wyjścia z przedszkoli, gdy jest smog
2016-03-28
Gorzów Wlkp. 13 mln zł na realizację programu "Kawka" w (...)
2016-03-24
Rabka-Zdrój: Burzliwa dyskusja o zanieczyszczeniu powietrza w gminie
2016-03-22
ODPOWIEDZIALNE WŁADZE ŹLE INFORMUJĄ MIESZKAŃCÓW O SMOGU
2016-03-18
POLSKA CZERWONĄ WYSPĄ NA MAPIE EUROPY
2016-02-05
Raport PAS: Wpływ zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym na umieralność: analiza (...)
2016-02-04
Wkrótce uchwała antysmogowa na Dolnym Śląsku?
2016-02-02
Będzie zakaz palenia węglem i drewnem na Dolnym Śląsku?
2016-01-29
Wrocławscy radni chcą walczyć ze smogiem.
2016-01-29
Rafał Dutkiewicz pisze do marszałka w sprawie walki ze smogiem. (...)
2016-01-26
Miniprzewodnik po wielkim smogu we Wrocławiu
2016-01-16
Zakaz spalania węgla w Krakowie
2016-01-13
Kilka uwag nt. błękitnego węgla. Warto o tym dłużej podyskutować.
2016-01-11
Smog to nie tylko Kraków, w Zakopanem źle od paru (...)
2016-01-08
Raport GIOŚ przedstawiający zanieczyszczenie powietrza
2015-12-18
Opolska firma walczy o czystsze powietrze
2015-12-11
Komisja pozywa POLSKĘ do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku ze (...)
2015-12-11
Uchwała antysmogowa dla Krakowa
2015-12-04
Czyste powietrze na Święta
2015-11-25
Opłatą smogową w turystę?
2015-11-20
Relacja: Konferencja KOSZTY SMOGU
2015-11-19
Śląskie: Wspólnym głosem za czystym powietrzem
2015-11-13
Czy Polacy mają żelazne płuca?
2015-11-07
Alarm! Smog we Wrocławiu. Prezydent prosi o pomoc straż
2015-11-04
Lepiej plakatem w smog, niż milczeć o ludziach do (...)
2015-11-02
W Dzień Zaduszny o duszącym problemie
2015-10-30
Solidarność apeluje: nie zniszczyć rynku węgla opałowego
2015-10-30
Wyniki konkursu na plakat Plakatem w Smog
2015-10-15
Sowa: więcej światła, mniejsze rachunki za prąd w Krakowie
2015-10-11
Walka z niską emisją na Śląsku
2015-10-07
Prezydent podpisał ustawę antysmogową – jest nadzieja na czyste powietrze!
2015-10-05
Wyjście smoga w Rybniku
2015-09-26
Wrocław: Konferencja EKOWYZWANIA
2015-09-12
Obywatele apelują do prezydenta o podpisanie ustawy antysmogowej
2015-09-03
Konkurs na plakat
2015-08-18
Wrocław: Kolejna KAWKA
2015-08-04
Francja: Raport Senatu - Zanieczyszczenie powietrza kosztuje Francję 100 miliardów (...)
2015-07-12
Wrocław konsultuje Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
2015-05-25
Apel do Ministra Zdrowia w sprawie poparcia rezolucji WHO (...)
2015-05-12
Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii nakazał rządowi podjąć natychmiastowe działania służące (...)
2015-05-11
Inauguracja *Pracowni miast*
2015-05-11
WHO: roczne koszty zanieczyszczenia powietrza w Polsce to 101,8 mld (...)
2015-05-04
Wrocław ósmym najbardziej zanieczyszczonym miastem Europy. Zazieleńmy go! [ROZMOWA]
2015-04-27
Nie dajmy się zadymić
2015-04-23
Coraz więcej samorządów decyduje się na ekologiczne pojazdy w transporcie (...)
2015-04-20
Prawo do oddychania czystym powietrzem? Jeszcze nie teraz
2015-04-20
Eksperci: Krajowy Program Ochrony Powietrza nie oczyści atmosfery
2015-04-08
Czy polskie kominy muszą truć?
2015-04-02
Jak świat walczy ze smogiem
2015-03-26
Czy mamy czyste powietrze na zielonym Biskupinie? Wyniki niezależnych pomiarów (...)
2015-03-20
Cieplice - Zdrój czy Cieplice -Truj?
2015-03-05
Polska się dusi. Za takie powietrze grozi nam 4 mld (...)
2015-02-11
Lokalne inicjatywy jednoczą się w walce o czyste powietrze i (...)
2015-02-09
Jak pomóc samorządom w walce z tzw. niską emisją?
2015-02-09
Minister Gospodarki ignoruje konieczność poprawy jakości powietrza w Polsce (...)
2015-01-29
Strzeżcie się truciciele! Namierzymy was wszędzie!
2015-01-23
Żyjesz we Wrocławiu? To życie będzie aż o 28 (...)
2014-10-25
Weź głeboki Oddech

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl