o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
W woj. dolnośląskim wg naszych szacunków co najmniej 1/3 powierzchni mieszkaniowej znajduje się w budynkach, najbardziej energochłonnych, bo zbudowanych przed 1945r. I są to kamienice, domy WIELORODZINNE, gdzie mamy do czynienia z częszymi przypadkami ubóstwa energetycznego.
Istnieją zróżnicowania między województwami. Podobna sytuacja ma miejsce w woj. śląskim ( patrz załączony wykres zróżnicowania wieku budynków w województwach). Takie zawężenie beneficjentów projektu może wyeliminować niewspółmiernie dużo osób ubogich energetycznie z wsparcia ustawy.
Pokazujemy poniżej wyliczenia potwierdzające nasze wątpliwości.
W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy na str. 3 „Z raportu Instytutu ( Badań Strukturalnych) wynika również, iż 75% gospodarstw domowych funkcjonujących w ramach ubóstwa energetycznego (a więc ok. 975.000) zamieszkuje w domach jednorodzinnych, a 87% gospodarstw domowych funkcjonujących w Polsce w warunkach ubóstwa energetycznego zlokalizowanych jest na terenie miejscowości liczących mniej niż 100.000 mieszkańców.”
To dane dotyczące całej Polski, która jednak nie ma jednolitych zasobów mieszkaniowych i jednolicie rozłożonego ubóstwa energetycznego.
Jako Dolnośląski Alarm Smogowy policzyliśmy w oparciu o dane GUS z 2016r oraz opracowanie eksperckie dla WFOŚ we Wrocławiu (Żurawski, Cena) ilość powierzchni najbardziej energochłonnych ( proporcjonalnie stosunkowo najwięcej osób ubogich energetycznie) w naszym województwie. Oto wyniki:
Dolny Śląsk GUS 2016
Zasoby najstarsze i najbardziej energochłonne
Łącznie ok 29 mln m2 powierzchnia mieszkań wybudowanych przed I i II wojną światową 1945 r o największej energochłonności ( źródło i wykresy: Żurawski , Cena dla WFOŚ)
85 KWh/m2/rok – standard energooszczędności w budownictwie - energia pierwotna od 2017r
29/83,4 x 100 % = 34,7 % odsetek powierzchni mieszkań wybudowanych przed I i II wojną światową w woj. dolnośląskim ( GUS 2016 i Żurawski, Cena)
Ponad 1/3 zasobów wg powierzchni mieszkaniowych Dolnego Śląska STANOWIĄ MIESZKANIA sprzed wojny, głównie W KAMIENNICACH I DOMACH WIELORODZINNYCH. Te zasoby są najbardziej energochłonne ( patrz wykres Historia energooszczędności…). To tu a NIE TYLKO W DOMACH JEDNORODZINNYCH znajduje się przewaga osób ubogich energetycznie.
Ustawa winna uwzględniać zróżnicowanie zasobów mieszkaniowych oraz mapy ubóstwa energetycznego w różnych regionach kraju.
Radosław Gawlik
Dolnośląski Alarm Smogowy