Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
Koniec karnawału: czas na rachunek sumienia i skuteczną walkę ze smogiem
×
logo
pomiary
logo

Koniec karnawału: czas na rachunek sumienia i skuteczną walkę ze smogiem

Od przyjęcia przełomowych uchwał antysmogowych dla Dolnego Śląska miną wkrótce trzy miesiące. Mieszkańcy i aktywiści, wraz z radnymi i urzędnikami, świętowali wówczas wynik głosowania. Ale nadszedł czas, by zakończyć karnawał i zabrać się do pracy  – przypominają działacze DAS.

Bez konsekwentnej realizacji założeń uchwały jakość powietrza we Wrocławiu i całym regionie nie ulegnie poprawie. Mogliśmy się o tym dobitnie przekonać podczas ostatnich ataków smogu, które wywindowały stolicę Dolnego Śląską na pozycję niechlubnego lidera światowego rankingu zanieczyszczeń powietrza.

Alarmy smogowe ujawniają niedociągnięcia władz miasta w realizacji nie tylko uchwał antysmogowych, ale także opracowanego jeszcze we wrześniu 2017 roku projektu „Planu działań w zakresie ochrony powietrza”. Ten dokument jest do dzisiaj zaledwie tabelką świetnych pomysłów bez istotnych konkretów odnośnie ich realizacji  – informuje Arkadiusz Wierzba z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Aktywiści ustalili, że spora część z zaplanowanych działań antysmogowych nie została nawet zainicjowana. – Wciąż nie rozpoczęto inwentaryzacji źródeł niskiej emisji, praktycznie nie informuje się mieszkańców o uchwałach antysmogowych i ich skutkach prawnych, nie mamy doradców energetycznych. Nadal czekamy na program osłonowy dla najuboższych. Kuleje składanie wniosków o środki z funduszów krajowych lub unijnych np. na termomodernizację. Szwankują też niestety działania, które nie wymagają wielkich inwestycji finansowych, np. rzetelne ostrzeżenia o zagrożeniu smogowym – wylicza Paweł Pomian (DAS).

Miasto nie jest bezczynne w obszarze walki ze smogiem, ale przedstawiciele Dolnośląskiego Alarmu Smogowego uważają, że władze mogłyby znacząco przyspieszyć proces poprawy jakości powietrza.

Arkadiusz Wierzba: - W Środę Popielcową  zachęcamy władze do zadumy nad kruchością ludzkiego życia. Sądzimy, że nadszedł czas na rachunek sumienia oraz wdrażanie konkretnych i już zdefiniowanych działań, które sprawią, że będziemy mogli wziąć głęboki oddech także w sezonie grzewczym. Jednym z przykładów takich działań mogą stać się kontrole popiołu z palenisk prowadzone przez Straż Miejską. Takie działania mają już miejsce w Poznaniu. Pozwolą one na identyfikację najbardziej toksycznych trucicieli – mówi Wierzba.

Kontakt:

Arkadiusz Wierzba
Paweł Pomian
Radosław Gawlik
Hanna Schudy

uchwały anysmogowe

Pismo Piotra Woźnego Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów Do Spraw Programu CZYSTE POWIETRZE do Roberta Ostrowskiego, Prezesa Zarządu PGE Górnictwo i (...)
Przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) po raz kolejny zlecił badania opinii publicznej.
Wrocław to piękne i dumne miasto, którego najcenniejszą wartością są jego mieszkańcy. Nie stać na marnotrawienie ich życia i zdrowia. (...)
DAS złożył 19.03.2019r. wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Pytania dotyczyły sposbu ogrzewania budynków i ich zabezpieczenia termicznego.
Wdrażanie dolnośląskich uchwał antysmogowych wymaga aktywnego zaangażowania władz gminy, zwłaszcza w sferze kontroli ich zapisów. Obowiązujące w Polsce prawo daje (...)
Andrzej Guła: Mam dla Was dwie wiadomości – jedną dobrą, drugą złą. Dobra jest taka, że pod presją ruchu antysmogowego, samorządów (...)
Ustawa o elektromobilności nie ułatwi walki ze smogiem w polskich miast. Dlaczego? Bo jest zbyt restrykcyjna i samorządy nie będą (...)
1 lipca tego roku weszły w życie pierwsze zapisy dolnośląskich uchwał antysmogowych: w piecach nie wolno już spalać odpadów węglowych, (...)
więcej

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl