Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
Andrzejkowe czuwanie antysmogowe: Radni nie bądźcie bezradni!
×
logo
pomiary
logo

Andrzejkowe czuwanie antysmogowe: Radni nie bądźcie bezradni!

30 listopada Sejmik Województwa Dolnośląskiego zadecyduje o losie uchwał antysmogowych. Podczas nocnego czuwania, zainicjowanego w wigilię obrad Sejmiku, przedstawiciele Dolnośląskiego Alarmu Smogowego przypomnieli Radnym, jak ważne są uchwały dla naszego regionu.

 W nawiązaniu do andrzejkowej tradycji hasła wzywające Radnych do poparcia uchwał zostały wyświetlone jako cienie na ścianie Urzędu Wojewódzkiego. Na budynku DUW pojawiło się też logo Polskiego Alarmu Smogowego.

Czuwamy tu dziś w imieniu mieszkańców Dolnego Śląska, którzy domagają się uchwalenia skutecznych narzędzi prawnych do walki ze smogiem – tłumaczy Hanna Schudy, z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – chcemy przypomnieć, że w tej walce Radni nie są bezradni. To nie od wróżb, ale od ich głosów zależy teraz, czy będziemy kiedyś wreszcie oddychać czystym powietrzem w naszym regionie.
Dolny Śląsk ma szansę dołączyć do grona województw, które przyjęły już podobne uchwały. Projekty uchwał, wprowadzające od 2024 r zakaz tzw. kopciuchów, a od 2028 roku zakaz paliw stałych we Wrocławiu i dolnośląskich uzdrowiskach, to efekt pracy ekspertów powołanych przez Zarząd Województwa, ale także konsultacji społecznych i negocjacji politycznych.

Potrzebujemy tych uchwał jak powietrza i wierzymy, że zostaną one uchwalone, a nasza wiara ma realne podstawy – mówi Krzysztof Smolniki, Prezes Fundacji EkoRozwoju – W sprawie uchwał mamy szeroki kompromis: zgadzają się ze sobą eksperci, przedstawiciele władz Wrocławia i gmin uzdrowiskowych, główne siły polityczne, aktywiści oraz ponad 92% mieszkańców, którzy wypowiedzieli się w procesie konsultacji społecznych. Liczymy więc na to, że podobnie jak w województwie mazowieckim czy śląskim uchwały zostaną przyjęte bez głosu sprzeciwu.

Aktywiści DAS-u zamierzają także powitać Radnych 30 listopada przed rozpoczęciem sesji Sejmiku hasłem STOP SMOG, ułożonym przez wolontariuszy stojących przy kolumnach wejściowych Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Będą ponadto bacznie obserwować sam przebieg dyskusji i głosowanie nad uchwałami w sali obrad. Przygotowaliśmy sobie też gwizdki na tę okazję – dodaje Schudy – mamy nadzieję, że nie będziemy musieli nikogo wygwizdać.

Kontakt:

Krzysztof Smolnicki
Hanna Schudy
Paweł Pomian
Arkadiusz Wierzba

petycje

Zakazane do spalania paliwo z Kopalni Turów nadal jest sprzedawane
Stowarzyszenie BuggyGym w ramach kampanii „Zima nie jest zła” 23 lutego organizuje event „Rusz powietrzem z BuggyGym”. Wydarzenie pod honorowym (...)
Nowa Ruda pod względem jakości powietrza należy do niechlubnej czołówki najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.
Antysmogowe działania rządu wciąż nie przynoszą oczekiwanych efektów. Z jednej strony zmieniane jest prawo i tworzone są  programy finansowego wsparcia (...)
Akcja Miasto i Dolnośląski Alarm Smogowy domagają się rzetelnego informowania mieszkańców o zagrożeniach
Informacja prasowa PAS, DAS i WBS, Warszawa, 11 września 2018 r.
Gmina Wrocław będzie dopłacała najuboższym mieszkańcom do rachunków za ogrzewania. Warunek jest jeden: trzeba będzie wymienić piec węglowy na bardziej (...)
30 listopada 2017 r. Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął uchwały antysmogowe.
30 listopada Sejmik Województwa Dolnośląskiego zadecyduje o losie uchwał antysmogowych. Podczas nocnego czuwania, zainicjowanego w wigilię obrad Sejmiku, przedstawiciele Dolnośląskiego (...)
więcej

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl