Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
Europejski wskaźnik jakości powietrza: aktualne informacje o jakości powietrza na wyciągnięcie ręki
×
logo
pomiary
logo

Europejski wskaźnik jakości powietrza: aktualne informacje o jakości powietrza na wyciągnięcie ręki

Nowy europejski wskaźnik jakości powietrza, wprowadzony przez  Europejskieją Agencjię Środowiska (EEA) i Komisjię Europejskąiej, od dzisiaj umożliwia sprawdzanie na bieżąco jakości powietrza w europejskich miastach i regionach. Wraz ze wskaźnikiem zostały opublikowane nowe krajowe arkusze informacyjne, zawierające zaktualizowane informacje o jakości powietrza w państwach członkowskich EEA.

Europejski wskaźnik jakości powietrza (European Air Quality Index) to nowy serwis internetowy EEA i Komisji Europejskiej, dostarczający aktualne informacje na temat jakości powietrza w oparciu o pomiary pochodzące z ponad 2 000 stacji monitorowania jakości powietrza w Europie.

Na interaktywnej mapie można śledzić aktualną jakość powietrza dla poszczególnych stacji, z uwzględnieniem stężenia pięciu najważniejszych rodzajów zanieczyszczeń mających szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi oraz na środowisko: pyłu drobnego (PM2,5 i PM10), ozonu w warstwie przyziemnej (O3), dwutlenku azotu (NO2) i dwutlenku siarki (SO2).

Użytkownicy mogą powiększyć mapę lub wyszukać dowolne miasto lub region w Europie, aby sprawdzić ogólną jakość powietrza i wyniki pomiarów głównych substancji zanieczyszczających. Wyświetlona jest ogólna ocena dla każdej stacji monitorującej, oznaczonej kolorową kropką na mapie, odpowiadająca najwyższemu stężeniu dowolnej z pięciu substancji zanieczyszczających.

powiększ

„Dzięki nowemu europejskiemu wskaźnikowi, obywatele mają łatwy dostęp do informacji na temat lokalnej jakości powietrza, która może bezpośrednio wpływać na ich zdrowie. Informacje te, dostępne dla każdego, będą stanowić fundament dialogu i podstawę do decyzji, których wymaga ochrona zdrowia publicznego, zwłaszcza w miastach” - powiedział Hans Bruyninckx, dyrektor wykonawczy EEA, przedstawiając dzisiaj wskaźnik podczas Forum na rzecz Czystego Powietrza (Clean Air Forum) zorganizowanego przez Komisję Europejską w Paryżu.

Karmenu Vella, unijny komisarz ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa, również z zadowoleniem przyjął nowy wskaźnik, mówiąc: „Zanieczyszczenie powietrza jest niewidzialnym zabójcą, dlatego europejski wskaźnik jakości powietrza jest potrzebny, aby informować obywateli Europy o stanie powietrza, którym oddychają na co dzień. Współpracując z miastami, regionami, krajami i przemysłem, podejmujemy walkę ze źródłami lokalnych zanieczyszczeń, będących koktajlem substancji pochodzących z fabryk, domów i pól, a nie tylko z transportu. Poprawa jakości powietrza wymaga współdziałania nas wszystkich”.

EEA opublikowała również zaktualizowane arkusze informacyjne dotyczące poszczególnych krajów, które zawierają roczne podsumowanie danych dotyczących zanieczyszczenia powietrza i jego skutków w krajach członkowskich EEA. Dostarczając bardziej szczegółowych informacji na temat emisji zanieczyszczeń i jakości powietrza na poziomie krajowym, arkusze informacyjne stanowią uzupełnienie rocznego sprawozdania EEA Jakość powietrza w Europie – 2017 opublikowanego w październiku.

Według najnowszego rocznego sprawozdania EEA dotyczącego jakości powietrza, większość mieszkańców europejskich miast nadal narażona jest na zanieczyszczenia powietrza uznawane za szkodliwe przez Światową Organizację Zdrowia. Najbardziej szkodliwy rodzaj zanieczyszczeń, czyli pył drobny (PM2,5) tylko w 2014 r. spowodował przedwczesną śmierć około 400 tys. Europejczyków. Zgodnie z treścią sprawozdania, zanieczyszczenie powietrza ma również poważne konsekwencje gospodarcze, zwiększając koszty opieki zdrowotnej, zmniejszając produktywność pracowników oraz powodując degradację gleb, upraw, lasów, jezior i rzek. Największe źródła zanieczyszczenia powietrza w Europie stanowią: transport drogowy, rolnictwo, elektrownie, przemysł i gospodarstwa domowe.

Kontekst

Europejski wskaźnik jakości powietrza jest źródłem informacji na temat bieżącej jakości powietrza w każdej z ponad 2 000 stacji monitorowania w całej Europie. Prawodawstwo Unii Europejskie określa zarówno krótkoterminowe (godzinowe/dzienne) i długoterminowe (roczne) standardy jakości powietrza. Wskaźnik nie odzwierciedla długookresowej (rocznej) jakości powietrza, która może byc znacząco różna.

źródło: https://www.eea.europa.eu

uchwały anysmogowe

Pismo Piotra Woźnego Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów Do Spraw Programu CZYSTE POWIETRZE do Roberta Ostrowskiego, Prezesa Zarządu PGE Górnictwo i (...)
Przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) po raz kolejny zlecił badania opinii publicznej.
Wrocław to piękne i dumne miasto, którego najcenniejszą wartością są jego mieszkańcy. Nie stać na marnotrawienie ich życia i zdrowia. (...)
DAS złożył 19.03.2019r. wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Pytania dotyczyły sposbu ogrzewania budynków i ich zabezpieczenia termicznego.
Wdrażanie dolnośląskich uchwał antysmogowych wymaga aktywnego zaangażowania władz gminy, zwłaszcza w sferze kontroli ich zapisów. Obowiązujące w Polsce prawo daje (...)
Andrzej Guła: Mam dla Was dwie wiadomości – jedną dobrą, drugą złą. Dobra jest taka, że pod presją ruchu antysmogowego, samorządów (...)
Ustawa o elektromobilności nie ułatwi walki ze smogiem w polskich miast. Dlaczego? Bo jest zbyt restrykcyjna i samorządy nie będą (...)
1 lipca tego roku weszły w życie pierwsze zapisy dolnośląskich uchwał antysmogowych: w piecach nie wolno już spalać odpadów węglowych, (...)
więcej

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl