Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
Obywatele już zagłosowali: 6000 podpisów popierających uchwały antysmogowe dla Dolnego Śląska
×
logo
pomiary
logo

Obywatele już zagłosowali: 6000 podpisów popierających uchwały antysmogowe dla Dolnego Śląska

Ważą się losy walki ze smogiem na Dolnym Śląsku, od której zależy życie i zdrowie mieszkańców naszego regionu. 31 października zakończyły się konsultacje społeczne projektów uchwał antysmogowych, które zostaną wkrótce poddane pod głosowanie Radnych Sejmiku Wojewódzkiego. W wigilię Dnia Wszystkich Świętych ponad 6 tysięcy zebranych podpisów poparcia dla uchwał przekazano na ręce Przewodniczącego Sejmiku, Pawła Wróblewskiego. 

Do ostatniego dnia konsultacji przedstawiciele Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, wspólnie z Fundacją Akcja Demokracja, zbierali podpisy pod petycją popierającą uchwały: W internecie zebraliśmy ponad 4,5 tysiąca podpisów, dodatkowo ponad półtora tysiąca w wersji tradycyjnej  – mówi Hanna Schudy z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego – podpisy w wersji tradycyjnej zbieraliśmy w ostatnim tygodniu konsultacji. m.in. przy ulicy Świdnickiej we Wrocławiu. Czasami ustawiały się do nas kolejki chętnych. Wiele osób wyrażało swoje oburzenie opieszałością i brakiem zdecydowanych działań ze strony władz miasta i województwa.

Swoją opinię można było również wyrazić w petycji internetowej:

  • Przestańcie truć! Najwyższy czas rozwiązać problem smogu! – Kasia, Wrocław
  • Nasze zdrowie powinno być dla Was najważniejsze  – Wojciech, Nowa Ruda
  • Dajcie nam wreszcie odetchnąć świeżym powietrzem! – Paulina, Jelcz-Laskowice

Projekty uchwał antysmogowych stworzono w oparciu o rekomendacje naukowców: Obywatele licznie poparli uchwały dla Wrocławia i dolnośląskich uzdrowisk, które wprowadzają całkowity zakaz palenia węglem i drewnem od 2024 roku, ponieważ – według ekspertów z niezależnych zespołów powołanych przez Marszałka i Prezydenta Wrocławia – tylko taki zakaz zapewni poprawę jakości powietrza na obszarach tych gmin – dodaje Hanna Schudy.

Aktywiści i popierający ich mieszkańcy Dolnego Śląska domagają się przyjęcia uchwał w wersji zaproponowanej przez Zarząd Województwa oraz przeznaczenia środków finansowych na ich realizację.

Marta Anczewska, Fundacja Akcja Demokracja: W petycji apelowaliśmy nie tylko o przyjęcie projektów w niezmienionej formie, ale także o uruchomienie programów dotacyjnych na wymianę kotłów i ocieplenie domów. Walka ze smogiem powinna uderzać w zanieczyszczenia powietrza, a nie w najuboższych.

Termin zakończenia konsultacji i przekazania podpisów poparcia przypadł na symboliczny moment – wigilię dnia zwanego potocznie „świętem zmarłym”: Liczymy, że Radni potraktują śmiertelnie poważnie zarówno twarde dane naukowców, jak i głosy mieszkańców Dolnego Śląska i zagłosują za uchwałami. Pamiętajmy, że rocznie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera na Dolnym Śląsku trzy tysiące osób, z czego tysiąc w samym Wrocławiu – podsumowuje Paweł Pomian z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Paweł Pomian

uchwały anysmogowe

Pismo Piotra Woźnego Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów Do Spraw Programu CZYSTE POWIETRZE do Roberta Ostrowskiego, Prezesa Zarządu PGE Górnictwo i (...)
Przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) po raz kolejny zlecił badania opinii publicznej.
Wrocław to piękne i dumne miasto, którego najcenniejszą wartością są jego mieszkańcy. Nie stać na marnotrawienie ich życia i zdrowia. (...)
DAS złożył 19.03.2019r. wniosek o udostępnienie informacji publicznej. Pytania dotyczyły sposbu ogrzewania budynków i ich zabezpieczenia termicznego.
Wdrażanie dolnośląskich uchwał antysmogowych wymaga aktywnego zaangażowania władz gminy, zwłaszcza w sferze kontroli ich zapisów. Obowiązujące w Polsce prawo daje (...)
Andrzej Guła: Mam dla Was dwie wiadomości – jedną dobrą, drugą złą. Dobra jest taka, że pod presją ruchu antysmogowego, samorządów (...)
Ustawa o elektromobilności nie ułatwi walki ze smogiem w polskich miast. Dlaczego? Bo jest zbyt restrykcyjna i samorządy nie będą (...)
1 lipca tego roku weszły w życie pierwsze zapisy dolnośląskich uchwał antysmogowych: w piecach nie wolno już spalać odpadów węglowych, (...)
więcej

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl