Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
liście
×
logo
pomiary
logo
 

liście

Nie pal liści - nie truj siebie i sąsiadów
  • Dym ze spalanych liści zawiera wiele substancji szkodliwych dla zdrowia. Powolne spalanie w tzw. kopcach zadymia całą okolicę na długie godziny. Wdychają to inni działkowicze oraz osoby w okolicy działek.
  • Samodzielne spalanie liści jest zagrożone karą do 500 zł (art. 191 ustawy o odpadach). Czy chcemy ponosić tak duże koszty?
Co więc zrobić z opadłymi liśćmi?
  • Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kompostownik. Można go wykonać samemu np. z desek lub kupić. Ceny plastikowych kompostowników zaczynają się od 80 zł w marketach budowlanych. Ziemia z kompostownika jest bardzo dobrej jakości i nadaje się do wielu zastosowań. Już w jeden sezon można przerobić większość liści w kompost, wystarczy utrzymywać w kompostowniku wilgotność wlewając do niego co jakiś czas wodę.
Co więc zrobić z opadłymi liśćmi?
  • Drugim rozwiązaniem jest odbiór liści przez służby porządkowe, należy w tym celu umieścić liście w brązowych workach (na odpady zielone) i pozostawić w miejscu odbioru selektywnych odpadów.
Podsumowując:
czy warto zatruwać sobie i sąsiadom zdrowie oraz narażać się na wysokie kary, jeśli zamiast tego możemy mieć za darmo wysokiej jakości ziemię?
Jak najszybciej wyposaż się w kompostownik.

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl