Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$pokaz_galerie is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Portal.php on line 253

Deprecated: Creation of dynamic property Portal::$connections is deprecated in /home/ekounia/ftp/das_all/dolnoslaskialarmsmogowy.pl/class/class_Skladniki.php on line 1708
sezon na smog
×
logo
pomiary
logo
 

sezon na smog


Biały marsz:  Antysmogowy happening we Wrocławiu 24 kwietnia godz. 1600 - Rynek
Zapraszamy na antysmogowy happening w formule białego marszu. Potrzebujemy Waszej aktywności – razem zduśmy smog! Choć powietrze czystsze, temat nie zelżał. Ważą się losy uchwały antysmogowej dla Wrocławia. Już za chwilę, 25 kwietnia 2017 r., w Urzędzie Marszałkowskim odbędzie się pierwsze spotkanie konsultacyjne dotyczące uchwały antysmogowej dla Wrocławia.

Spotykamy się na wrocławskim Rynku pod siedzibą Prezydenta Wrocławia o godz. 16:00 w poniedziałek 24 kwietnia 2017 r., i przejdziemy pod Urząd Marszałkowski – by symbolicznie wetknąć w ziemię komentarze wybrane z tysięcy podpisów Wrocławian pod petycją w sprawie uchwały antysmogowej dla miasta. Chcemy pokazać władzom co sądzą o problemie smogu mieszkańcy miasta. Naszą akcją połączymy Prezydenta Wrocławia i Marszałka Województwa – to od nich zależy czy będziemy mieć antysmogowe prawo.    Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/207830046383952/

    Biały pochód przejdzie chodnikami trasą: Rynek Sukiennice - Oławska - pl. Dominikański - Gen. R. Traugutta – pl. Wróblewskiego – ul. Walońska na ul. Mazowiecką przed siedzibę Urzędu Marszałkowskiego. Około godz. 17:00 zatkniemy na trawniku 300 haseł towarzyszących petycji od mieszkańców miasta i województwa.
    Jeśli macie białe ubrania załóżcie. Jeśli nie – nie lękajcie się, coś wymyślimy.

    Choć wiosna – smog sam nie zniknie. Pora na działania. To szansa – nie tylko na ocalenie rocznie kilkuset śmiertelnych ofiar smogu w naszym mieście, ale i na wielki krok cywilizacyjny. Pora już by zdrowo żyć w czystym, rozwijającym się i dumnym mieście, Według ekspertyz naukowców potrzebujemy zlikwidować w całym Wrocławiu przestarzałe indywidualne piece kopciuchy na paliwo stałe. Zróbmy to. Nie zapominając też o dociepleniu budynków i pomocy osobom najuboższym, zarówno w zmianie ogrzewania jak i w jego kosztach.
    Biały marsz to nawiązanie do organizowanych pod koniec lat 80. czarnych marszy w obronie czystej wody do picia dla wrocławian, którą zatruwała Huta Siechnice. Huta została zamknięta w czasie PRL decyzją premiera Rakowskiego, a woda miejska należy dziś do dobrych i bezpiecznych. Chcemy nawiązać do tamtej tradycji skutecznej walki o środowisko na rzecz  poprawy jakości powietrza we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

    Kontakt:
    Radosław Gawlik, rgawlik@eko.org.pl, tel. +48 605 037 417
    Krzysztof Smolnicki, k.smolnicki@eko.org.pl, tel. + 48 601 205 658
    Radosław Lesisz, radez@eko.org.pl, tel. +48  609 976 676
    Paweł Pomian, p.pomian@tlen.pl, tel. +48 668 268 730

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl