×
logo
pomiary
logo
 

liście

Nie pal liści - nie truj siebie i sąsiadów
  • Dym ze spalanych liści zawiera wiele substancji szkodliwych dla zdrowia. Powolne spalanie w tzw. kopcach zadymia całą okolicę na długie godziny. Wdychają to inni działkowicze oraz osoby w okolicy działek.
  • Samodzielne spalanie liści jest zagrożone karą do 500 zł (art. 191 ustawy o odpadach). Czy chcemy ponosić tak duże koszty?
Co więc zrobić z opadłymi liśćmi?
  • Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kompostownik. Można go wykonać samemu np. z desek lub kupić. Ceny plastikowych kompostowników zaczynają się od 80 zł w marketach budowlanych. Ziemia z kompostownika jest bardzo dobrej jakości i nadaje się do wielu zastosowań. Już w jeden sezon można przerobić większość liści w kompost, wystarczy utrzymywać w kompostowniku wilgotność wlewając do niego co jakiś czas wodę.
Co więc zrobić z opadłymi liśćmi?
  • Drugim rozwiązaniem jest odbiór liści przez służby porządkowe, należy w tym celu umieścić liście w brązowych workach (na odpady zielone) i pozostawić w miejscu odbioru selektywnych odpadów.
Podsumowując:
czy warto zatruwać sobie i sąsiadom zdrowie oraz narażać się na wysokie kary, jeśli zamiast tego możemy mieć za darmo wysokiej jakości ziemię?
Jak najszybciej wyposaż się w kompostownik.

Nie stać nas na morowe powietrze

W ramach podsumowania sezonu grzewczego 2019/2020 Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) zlecił badania, w których mieszkańców Wrocławia po raz kolejny zapytano (...)
W dniach 27 lutego 2020 r.  - 5 marca 2020 r. w ramach regionalnej (...)
Przed rozpoczęciem nowego sezonu grzewczego Dolnośląski Alarm Smogowy (DAS) po raz kolejny zlecił badania (...)
Wrocław to piękne i dumne miasto, którego najcenniejszą wartością są jego mieszkańcy. Nie stać (...)
Wdrażanie dolnośląskich uchwał antysmogowych wymaga aktywnego zaangażowania władz gminy, zwłaszcza w sferze kontroli ich (...)
Pismo Piotra Woźnego Pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów Do Spraw Programu CZYSTE POWIETRZE do Roberta (...)
KOALICYJNY KOMITET WYBORCZY PLATFORMA.NOWOCZESNA KOALICJA OBYWATELSKA
Dolnośląski Alarm Smogowy

Kim jesteśmy?


Organizacja powstała z inicjatywy obywateli przy wsparciu wrocławskich organizacji społecznych. W EKOCENTRUM we Wrocławiu 9 czerwca 2014 r. odbyło się spotkanie zawiązujące Inicjatywę na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku. Wzięli w nim udział zaniepokojeni stanem powietrza mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, nauki, biznesu oraz eksperci energetyczni.
Kilka miesięcy później, 7 października 2014 r., podczas spotkania Inicjatywy przyjęto nazwę: Dolnośląski Alarm Smogowy. Inicjatywa na rzecz czystego powietrza. Postanowiono również, że, inicjatywa zarejestruje się jako stowarzyszenie oraz będzie zabiegać o środki na wsparcie kampanii informacyjnej na rzecz czystego powietrza na Dolnym Śląsku.

poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl